Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

Strona Główna TPG » Obecnie jesteś na stronie: Udogodnienia dla osób słabowidzących

Boczny panel wyboru na stronie Głównej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym


Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Udogodnienia dla osób słabowidzących

 

 

Ustawienia w systemie Widnows

Systemy Windows: XP, Vista i 7 umożliwiają oglądanie stron www i korzystanie z innych aplikacji w wersji o dużym kontraście.

Jak ustawić kontrast w wybranym systemie operacyjnym:

Windows XP

Start –› Panel sterowania –› Ekran –› Wygląd –›

Rubryka: Okna i przyciski

Styl klasyczny Windows

Rubryka: Schemat kolorów

Do wyboru:

Biel o dużym kontraście
Czerń o dużym kontraście
Duży kontrast nr 1
Duży kontrast nr 2

Rubryka: Rozmiar czcionki

Do wyboru:

Duży
Bardzo duży

 

Windows VISTA

Start –› Panel sterowania –› Personalizacja –› Spersonalizuj wygląd i dźwięki –›

Rubryka: Kolor i wygląd okien:

Do wyboru:

Biel o dużym kontraście
Czerń o dużym kontraście
Duży kontrast nr 1
Duży kontrast nr 2

 
 
Windows 7

Start –› Panel sterowania –› Personalizacja –› Zmień kompozycję

 

Okno z kompozycjami – punkt 3: Kompozycje podstawowe i o dużym kontraście

Do wyboru:

Duży kontrast nr 1
Duży kontrast nr 2
Czerń o dużym kontraście
Biel o dużym kontraście

 

Przeglądarki internetowe

 

Zmniejszając rozdzielczość ekranu, powiększysz jego zawartość

W pustym miejscu ekranu kliknij prawym przyciskiem myszy, następnie z menu podręcznego wybierz Właściwości, potem zakładkę Ustawienia. Znajdziesz tu pole z suwakiem o nazwie Rozdzielczość ekranu. To właśnie w nim możesz wybrać odpowiadającą Ci rozdzielczość, np. 1024×768.

Większość stron optymalizowana jest dla rozdzielczości 1024×768, więc ich zawartość zajmie cały ekran, a nie mały fragment na środku.

 

Łatwo powiększysz stronę, używając rolki i klawisza [CTRL]

Kiedyś skutecznym powiększaniem dysponowała tylko Opera. Dziś potrafią to wszystkie wiodące przeglądarki, i to w ujednolicony sposób, więc nie musisz szukać na ekranie stosownej ikonki.

Umieść myszkę nad obszarem strony, wciśnij lewy [CTRL] i, trzymając go, przewijaj rolką myszki w górę lub w dół, w zależności od tego, czy chcesz powiększyć, czy zmniejszyć stronę. Jeśli obydwie ręce trzymasz na klawiaturze, zamiast rolki użyj numerycznego plusa lub minusa.

 

Przywrócisz oryginalny rozmiar, używając [CTLR]+0

Przydatne to powiększanie, ale czasem trzeba wrócić do równych 100%. W większości przeglądarek najszybsze jest [CTRL] i numeryczne [0]. 

 

Strona nie mieści się w oknie przeglądarki? Użyj [CTRL]+[-]

Gdy zmienimy rozdzielczość ekranu, strony optymalizowane do innych rozdzielczości mogą nie mieścić się w oknie przeglądarki na szerokość, co utrudnia ich przeglądanie. Kombinacja klawisza [CTRL] z rolką myszki lub numerycznym [-] pozwoli zmniejszyć wielkość strony. Sposób korzystania z tej opcji jest identyczny we wszystkich wiodących przeglądarkach.

 

Wrócisz bez myszki – [ALT]+strzałka [W LEWO]

Szukanie słabo widocznym kursorem myszki przycisku "wstecz", to zwykła strata czasu. Jeśli nie masz biurowego gryzonia ze specjalnymi przyciskami, najlepiej naciśnij lewy [ALT] ze strzałką [W LEWO].

 

Zaoszczędzisz cenną przestrzeń, używając pełnego ekranu – F11

Tekst, zajmujący dużo miejsca, ma to do siebie, że najwygodniej czyta się go na dużej powierzchni. Tymczasem część ekranu zajmuje menu Start i sporo pasków przeglądarki. Aby na chwilę się ich pozbyć, a stronę przewijać rolką lub strzałkami – wystarczy wcisnąć [F11]. Kolejne wciśnięcie [F11] przywróci normalny wygląd ekranu.

 

Mało kontrastowa strona? Możesz przejść na czerń i biel

Szare litery na białym tle, białe na niebieskim… niektórzy projektanci WWW zapominają o pewnych zasadach tzw. usability, a czyta się to koszmarnie. Oczy bolą po trzech minutach.

Chociaż producenci większości przeglądarek zadbali o opcje do samodzielnego ustawienia kolorów stron WWW, udostępnione możliwości różnią się zakresem i ergonomią. Jest to istotne zwłaszcza, gdy tylko sporadycznie korzystamy z tego udogodnienia i zależy nam na szybkim jego przełączaniu.

Internet Explorer opcje personalizujące wygląd strony udostępnia w menu Narzędzia \ Opcje internetowe. Znajdziemy w nim zakładkę Ogólne, a w niej dział Wygląd, w którym możemy dokonać zmian w ustawieniach kolorów i czcionek wyświetlanych witryn. Aby przeglądarka zastosowała nowe ustawienia do wszystkich witryn, ignorując style definiowane przez webmastera, należy zaznaczyć opcje: Ignoruj kolory\style\rozmiary czcionek, znajdujące się w tej samej zakładce pod przyciskiem Dostępność.

W Firefox opcje opisane powyżej znajdują się w menu Narzędzia\Opcje, w zakładce Treść. Tutaj, podobnie, jak w przeglądarce Microsoftu, możemy dobrać kolory oraz ustawienia czcionek. Aby nowe style te zostały zastosowane przy przeglądaniu wszystkich stron, należy odznaczyć opcję Pozwól stronom stosować inne kolory niż ustawione tutaj.

W Operze, oprócz dowolnych ustawień kolorów, możesz włączyć tryb czarno-biały lub biało-czarny, oba niezwykle proste w użyciu. W głównym menu wybierz Widok, następnie Styl i Widok kontrastowy (b-cz) lub Widok kontrastowy (cz-b). Aby wrócić do normalnego widoku, odznacz tę opcję.

 

Chcesz szybko znaleźć informacje na stronie? Użyj szybkiego wyszukiwania

Portale internetowe przeładowane są linkami. Czytanie ich po kolei, aby znaleźć interesujące nas informacje, może zająć dłuższą chwilę. Ale jeśli znasz podstawowe skróty klawiaturowe – znajdziesz właściwy link w kilka sekund.

W Operze i Firefoxie, aby szybko coś znaleźć, wciśnij znak [/] i zacznij wpisywać interesujące Cię sformułowanie, jednocześnie obserwując ekran. Po wciśnięciu każdej kolejnej litery pierwszy pasujący fragment strony podświetli się na zielono, a ekran przewinie się do tego fragmentu. Dodatkowo w Operze wszystkie pasujące fragmenty podświetlą się na żółto. Jeśli podświetlona fraza nadal nie jest tą, która spełnia Twoje oczekiwania, wciskając F3, przeskoczysz do kolejnych dopasowań.

W podobny sposób działa skrót klawiaturowy [CTRL]+[F] w przeglądarkach Internet Explorer i Chrome. Można go również używać zamiennie z klawiszem [/] w Firefoxie.

 

Jeżeli korzystasz z przeglądarki Firefox zajrzyj na stronę ułatwień dostępu !

Jeżeli korzystasz z przeglądarki Firefox zajrzyj na specjalną stronę poświęconą ułatwieniom dostępu w tej przeglądarce. Stronę zajdziecie klikając TU

Staraj się często aktualizować swoją przeglądarkę ! 

Niektóre starsze wersje przeglądarek np. Internet Explorer 6.0 posiada wiele błędów i luk, dlatego warto co jakiś czas zaktualizować swoją przeglądarkę. 

Najnowsze wersje możesz pobrać bezpłatnie na stronach producentów.

Firefox Opera Internet Explorer Chrome

 

Teskty i informacje pochądzą z następujących źródeł:

www.pfon.org.pl i www.tyfloswiat.pl

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności