Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

Boczny panel wyboru na stronie Głównej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do Aktualności Regionalnych
przycisk menu do Jednostek TPG

Jednostki Regionalne


Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

 

Tłumacz przewodnik to JA

Dodano: 9 lutego, 2017 | Jednostka Zachodniopomorska | Komentarze: Brak

Projekt –„ Być okiem i uchem osoby głuchoniewidomej- wiem umiem pomagam”. Współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w relacji  uczestników : 

Tłumacz przewodnik to JA
Tłumacz przewodnik. Nic mi nie mówi. Jakiś zlep słów, który w codzienności nie znaczy wiele. A jednak jest grupa osób, którym ten tytuł  mówi bardzo dużo. Dziś chcę się z Wami podzielić refleksjami na temat szkolenia: „Być okiem i uchem osoby głuchoniewidomej – Wiem, umiem, pomagam”, które odbyło się w Szczecinie. 

Kiedy zaproponowano mi szkolenie na tłumacza przewodnika byłam przekonana, że to kolejny papierek w mojej teczce. Znam osoby głuchoniewidome. Ba nawet często z nimi pracuję. 
Jestem czynnym nauczycielem – pedagogiem specjalnym od 12 lat. Za dwa miesiące kończę studia z Tyflopedagogiki i Surdopedagogiki. Czego mogę jeszcze się nauczyć? 
Podjęłam wyzwanie. Kurs to teoria i praktyka. Na koniec egzamin. Nic trudnego. Ale miło się rozczarowałam. Bo nie była to tylko teoria i praktyka. To była WIEDZA, DOŚWIADCZENIE I PASJA. Dokładnie w takiej kolejności. Mimo ogromnego doświadczenia zawodowego zdobyłam umiejętności, których wcześniej nie stosowałam. 
Dziś mogę powiedzieć z radością, że jestem Tłumaczem Przewodnikiem. Jeszcze trochę nieporadnym i wycofanym. Ale czekam na wiatr w żagle. Dzięki szkoleniu poznałam grupę wyjątkowych ludzi, mam nadzieję, że razem ZOBACZYMY  i poznamy świat 

Iwona 

Koniec października. Centrum  miasta.  Stoję przed wielką bramą . W głowie  bijące się myśli – wejść  nie wejść .  Odwracam się na pięcie ,myślę e tam wracam do domu. Po co mi to. Cały ten Lorm, kurs, kontakt z głuchoniewidomymi itp.
Na szczęście daleko nie odeszłam. Myślę sobie kurcze co ja robię.  Przecież chciałam, po to przyjechałam!!! Wjechałam na IV piętro zobaczyłam grupkę ludzi, nawet znajome twarze i cały stres minął. Od tamtej chwili niecierpliwie czekałam  na kolejne spotkanie . Na kurs. Na egzamin.
Dziś jestem po egzaminie. Wiem, że jeszcze dużo pracy przede mną by móc na głos  powiedzieć-JESTEM TŁUMACZEM PRZEWODNIKIEM OSOBY GŁUCHONIEWIDONEJ ale dziś już nie boję  się  tej pracy. Pełna optymizmu i wiary że mogę komuś pomóc  nadaje mi siły i chęci dalszego działania.
Ps
Niezmiernie mi miło być na Waszym pokładzie 

Karolina

Witajcie …
Chciałabym podziękować  Tobie Piotrze oraz  Tobie Danusiu za wspaniałe szkolenie, na którym nawet przez minutę się nie nudziłam. Szkolenie, które uświadomiło mi jak żyją na co dzień osoby  głuchoniewidome i z jakimi zmagają się trudnościami.  Świat „ciszy i ciemności”  który "na chwilę" stanął dla nas otworem. To Wy pokazaliście nam, że dzięki naszym działaniom, postepowaniu może on być choć troszkę jaśniejszy, milszy, prostszy dla osób głuchoniewidomych.  
Dziękuję za cierpliwość, przyjazną atmosferę, zarówno podczas szkolenia, jak i egzaminu. 
Z miłą chęcią będę wspierać wszystkie inicjatywy i służyć pomocą w działaniach TPG. Do zobaczenia

Małgorzata

Od siebie mogę powiedzieć tyle, że zorganizowane przez Was szkolenie było dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Jestem zachwycona sposobem w jaki przekazaliście mi swoją wiedzę i mam nadzieję, że będę mogła ją wykorzystać w praktyce. Najbardziej urzekła mnie część zajęć z symulatorami. Naprawdę ogromnie przyczyniła się do zmiany mojego postrzegania świata. Do tej pory nigdy nie miałam styczności z takimi doświadczeniami… a te ćwiczenia umożliwiły mi poznanie nie tylko 'fizycznej strony' funkcjonowania ludzi GN ale również pozwoliły doświadczyć emocji z jakimi  prawdopodobnie ci ludzie zmagają się na co dzień.
Zależy mi na tym aby poszerzać swoje umiejętności. Chcę chociaż spróbować być wsparciem dla GN. Nawet jeśli okażę się to być dla mnie zbyt trudne to zawsze będę miała świadomość, że jest to jedynie naparstek tego czego GN doświadczają w swoim życiu.
Jeszcze raz dziękuje :)

Pozdrawiam,
Ada 

Szkolenie w naszym mieście mogło się odbyć dzięki finansom i uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Nasza Jednostka zyskała 10 nowych tłumaczy przewodników i kilku wolontariuszy?. Jest to dla nas ogromna radość. Mamy nadzieję, że spotkacie ich nie tylko w naszej Jednostce TPG, ale również tam, gdzie ich wsparcie będzie potrzebne. 

Na pierwszym planie grupa osób, wolontariuszy uczestniczących w szkoleniu na tłumacza-przewodnika osoby głuchoniewidomej wraz z instruktorami Danusią i Piotrem .Za nimi ekran z datą 3-4.12.2016.  Z lewej strony roll-up a na nim alfabet lorma i inne dane TPG

Na pierwszym planie grupa osób, wolontariuszy uczestniczących w szkoleniu na tłumacza-przewodnika osoby głuchoniewidomej wraz z instruktorami Danusią i Piotrem .Za nimi ekran z datą 3-4.12.2016.  Z lewej strony roll-up a na nim alfabet lorma i inne dane TPG

 

LINK DO ZDJĘĆ :

https://drive.google.com/drive/folders/0B3vtGNmEc0nFeDJlTlFZWXdUVVU


Strona Regionów współfinansowana w ramach zadań zlecanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Komentarze do wpisów


Zostaw komentarz

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności