Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

REGIONY » Aktualności dla Regionów » Jednostka Warmińsko-Mazurska » Relacja ze szkolenia na tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych

Boczny panel wyboru na stronie Głównej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do Aktualności Regionalnych
przycisk menu do Jednostek TPG

Jednostki Regionalne


Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

 
Ikona Artykułu - Regiony

Relacja ze szkolenia na tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych

Dodano: 11 maja, 2018 | Jednostka Warmińsko-Mazurska | Komentarze: Brak

W dniach 21-22 kwietnia w Olsztynie odbyło się szkolenie na tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych. 12 uczestników z Jednostki Warmińsko-Mazurskiej pod kierownictwem dwóch instruktorek: Moniki Czerep i Jagody Bosek, zgłębiało swoją wiedzę dot. jednoczesnego uszkodzenia wzroku i słuchu.

Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy także nabywali praktyczne umiejętności, poznali m.in. techniki stosowane podczas poruszania się z osobą głuchoniewidomą, umiejętność opisu otoczenia, Alfabet Lorma, daktylografię. Mieli także możliwość wykonywania przeróżnych zadań w symulatorach widzenia, np. odnajdowanie konkretnego punktu na mapie, nalewanie picia, nawlekanie igły, posługiwanie się sztućcami i nożyczkami, wypełnianie druczków pocztowych. Dzięki tym ćwiczeniom lepiej zrozumieli sytuację osób z różnymi uszkodzeniami wzroku i trudności, z którymi spotykają się w życiu codziennym.

Jednak największe wrażenie na kursantach wywarło doświadczenie ciszy i ciemności (symulacja głuchoślepoty w opaskach i stoperach). Podczas tego doświadczenia pojawiały się skrajne emocje, ale jedno jest pewne – wszyscy zgodnie przyznali, że dzięki tej symulacji mogli wczuć się w położenie osób głuchoniewidomych, a dzięki temu lepiej rozumieć ich zachowania, odczucia i obawy, co przełoży się na ich przyszłą pracę z głuchoniewidomymi.

Kandydaci na tłumaczy -przewodników również mieli możliwość wdrażania zdobytej wiedzy w życie podczas poruszania się po mieście – prowadząc swoich kolegów w opaskach i stoperach. Dzięki temu utrwalali techniki poruszania się po schodach, w windzie, w autobusie, czy przechodzenia przez wąskie przejście również w praktyce.

Otwartość i życzliwość prowadzących sprzyjała zadawaniu pytań,z czego uczestnicy nagminnie korzystali;) Podczas całego szkolenia panowała miła atmosfera, która udzielała się zarówno uczestnikom, jak i instruktorom:) Przed uczestnikami teraz praktyki, a w lipcu spotkają się ponownie.


Strona Regionów współfinansowana w ramach zadań zlecanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Komentarze do wpisów


Zostaw komentarz

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności