Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

REGIONY » Aktualności dla Regionów » Jednostka Warmińsko-Mazurska » Relacja ze szkolenia na tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych

Boczny panel wyboru na stronie Głównej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do Aktualności Regionalnych
przycisk menu do Jednostek TPG

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

 
Ikona Artykułu - Regiony

Relacja ze szkolenia na tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych

Dodano: 11 maja, 2018 | Jednostka Warmińsko-Mazurska | Komentarze: Brak

W dniach 21-22 kwietnia w Olsztynie odbyło się szkolenie na tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych. 12 uczestników z Jednostki Warmińsko-Mazurskiej pod kierownictwem dwóch instruktorek: Moniki Czerep i Jagody Bosek, zgłębiało swoją wiedzę dot. jednoczesnego uszkodzenia wzroku i słuchu.

Oprócz wiedzy teoretycznej uczestnicy także nabywali praktyczne umiejętności, poznali m.in. techniki stosowane podczas poruszania się z osobą głuchoniewidomą, umiejętność opisu otoczenia, Alfabet Lorma, daktylografię. Mieli także możliwość wykonywania przeróżnych zadań w symulatorach widzenia, np. odnajdowanie konkretnego punktu na mapie, nalewanie picia, nawlekanie igły, posługiwanie się sztućcami i nożyczkami, wypełnianie druczków pocztowych. Dzięki tym ćwiczeniom lepiej zrozumieli sytuację osób z różnymi uszkodzeniami wzroku i trudności, z którymi spotykają się w życiu codziennym.

Jednak największe wrażenie na kursantach wywarło doświadczenie ciszy i ciemności (symulacja głuchoślepoty w opaskach i stoperach). Podczas tego doświadczenia pojawiały się skrajne emocje, ale jedno jest pewne – wszyscy zgodnie przyznali, że dzięki tej symulacji mogli wczuć się w położenie osób głuchoniewidomych, a dzięki temu lepiej rozumieć ich zachowania, odczucia i obawy, co przełoży się na ich przyszłą pracę z głuchoniewidomymi.

Kandydaci na tłumaczy -przewodników również mieli możliwość wdrażania zdobytej wiedzy w życie podczas poruszania się po mieście – prowadząc swoich kolegów w opaskach i stoperach. Dzięki temu utrwalali techniki poruszania się po schodach, w windzie, w autobusie, czy przechodzenia przez wąskie przejście również w praktyce.

Otwartość i życzliwość prowadzących sprzyjała zadawaniu pytań,z czego uczestnicy nagminnie korzystali;) Podczas całego szkolenia panowała miła atmosfera, która udzielała się zarówno uczestnikom, jak i instruktorom:) Przed uczestnikami teraz praktyki, a w lipcu spotkają się ponownie.


Strona Regionów współfinansowana w ramach zadań zlecanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Komentarze do wpisów


Zostaw komentarz

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności