Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

REGIONY » Aktualności dla Regionów » Jednostka Warmińsko-Mazurska » Relacja z V Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Wszelakiej Osób GN

Boczny panel wyboru na stronie Głównej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do Aktualności Regionalnych
przycisk menu do Jednostek TPG

Jednostki Regionalne


Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

 

Relacja z V Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Wszelakiej Osób GN

Dodano: 13 sierpnia, 2013 | Jednostka Warmińsko-Mazurska | Komentarze: Brak

 

26 – 29 lipca spotkaliśmy się już po raz piąty w Olsztynie,

by wspólnie oddać się ciężkiej pracy i sile tworzenia!

 

Ogólnopolski Festiwal Twórczości Wszelakiej Osób Głuchoniewidomych jest już tradycją i znakiem rozpoznawczym Warmińsko – Mazurskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG. W tym roku chcieliśmy zainspirować naszych gości pięknem Warmii i samego Olsztyna, dlatego  tworzyliśmy pod hasłem "Olsztyn – miastem inspiracji".

Pierwszego dnia (26 lipca) wspólnie poszukiwaliśmy natchnienia do twórczej pracy, m.in. w Muzeum Warmii i Mazur, w zabytkach Olsztyna, Starym Mieście, czy podczas spacerów nad Jeziorem Kortowskim i rzeką Łyną. Samo miejsce Festiwalu też wydawało się być dość inspirujące, gdyż mieliśmy okazję mieszkać w jednym z akademików, w miasteczku studenckim (Kortowo), jakże pięknie usytułowanym – nad jeziorem, wśród zieleni… Niektórzy goście zaraz po przybyciu zachwycali się ,, cudownymi widokami za oknem".

Wieczorem, tego samego dnia ,Ala Domarecka wraz z Grzegorzem Miszczukiem jako Gospodarze Festiwalu, wspólnie przywitali gości i oficjalnie rozpoczęli całą imprezę.

 

Sobota (27 lipca) była dniem ciężkiej, długiej (prawie 10 – godzinnej) pracy. Uczestnicy pod okiem instruktorów – ekspertów, mogli rozwijać swoje talenty oraz nabywać nowe umiejętności. Można było wziąć udział w jednym z czterech warsztatów: plastycznych, literackich, tanecznych lub jęzka migowego.

Na warsztatach plastycznych, prowadzonych przez Julię Legeżyńską, tworzono pamiątki z Olsztyna i Warmii. Do wykorzystania uczestnicy mieli różnorodne materiały: obrazki przedstawiające motywy olsztyńskie, farby, sznurki, koraliki, wstążki, szyszki, sztuczne kwiaty, a nawet skorupki od jajek i wiele wiele innych. Kreatywność grupy plastycznej (najliczniejszej z wszystkich grup) nie skończyła się jednak wyłącznie na pamiątkach z Warmii i powstało mnóstwo innnych prac – zdobionych butelek i słoików, które już w większym stopniu posłużyły jako prezenty dla sponsorów.

Warsztaty literackie prowadzone przez doktorantki UWM – Dominikę Kotułę oraz Martę Malewską były pomysłem samych uczestników. A my – jako organizatorzy odpowiedzieliśmy na tę propozycję zapraszając doświadczone instruktorki. Uczestnicy warsztatów literackich brali udział w różnorodnych ćwiczeniach związanych z pisaniem, np. wczuwali się w rolę ,,chłopca grającego na skrzypcach" , czy ,,małej dziewczynki" i opisywali swoje doświadczenia z ich punktu widzenia. Oprócz tego tworzyli poezję i prozę, a także mieli okazję spotkać się z pisarzem profesorem Zbigniewem Chojnowskim, który zaszczycił uczestników swoją twórczością.

Instruktorką warsztatów tanecznych była Karolina Wizner, która wprowadziła swoją grupę w tajniki nie tylko tańców warmińskich, ale również i pieśni. Najbardziej aktywna fizycznie ze wszystkich grup – grupa taneczna, w ramach odpoczynku śpiewała oraz miała okazję poznać elementy strojów warmińskich. Dodatkową atrakcją była możliwość nauczenia się tańców integracyjnych.

Ostatnią już grupę, także bardzo muzykalną, stanowiła grupa języka migowego. Warsztaty również zostały zaproponowane przez uczestników, a prowadziła je Iwona Niedzielska z pomocą Piotra Jagały. Instruktorzy przygotowywali uczestników do ,,śpiewania'' w języku migowym utoworu ,,Olsztyn kocham'' zespołu Czerwony Tulipan. Jednak, aby dobrze zamigać pieśń, należało najpierw dobrze zrozumieć jej ideę i przesłanie. Ułatwiło to wcześniejsze spotkanie instruktorki z członkiem zespołu – p. Stefanem Brzozowskim, który dokładnie wyjaśniał sens pieśni, czyli ,,co autor miał na myśli". Następnym etapem było spotkanie z p. Małgorzatą Mickiewicz – osobą niesłyszącą, która pomogła zinterpretować utwór w języku migowym. Przeprowadzenie warsztatów podczas Festiwalu było ostatnim etapem tej trudnej i długiej drogi.

Niski ukłon w stronę wszystkich instruktorów, którzy wolontariacko pracowali z uczestnikami podczas warsztatów. Dziękujemy za serce, niezwykłą więdzę i przede wszytskim poświęcony czas: Julii Legeżyńskiej, Domice Kotule, Marcie Malewskiej, Karolinie Wizner, Iwonie Niedzielskiej oraz Piotrowi Jagale! Dziękujemy również profesorowi Zbigniewowi Chojnowskiemu, który zaszczycił nas swoją poezją!

 

W niedzielę (28 lipca) w Bibliotece Uniwersyteckiej, odbyły się prezentacje artystyczne przygotowywane podczas sobotniej, ciężkiej pracy warsztatowej. Można było podziwiać indywidualne występy członków grupy literackiej: p. Barbary Sternickiej, p. Ireneusza Basty, p. Jana Nowaka, p. Marcina Chojnowskiego oraz p. Krystyny Łagowskiej, która ułożyła specjalny wiersz na okazję V Festiwalu Twórczości Wszelakiej. Oprócz występów indywidualnych także odbyły się prezentacje grupowe. Podziwialiśmy grupę taneczną w warmińskim tańcu oraz grupę języka migowego z utworem ,,Olsztyn kocham".

Na scenie można było zobaczyć nie tylko efekty prac warsztatowych lecz także indywidualny dorobek artystyczny. Występowała p. Krystyna Łagowska ze swoją poezją, p. Jan Kamiński z grą na akordeonie, p. Kazimierz Kopeć z grą na harmonijce ustnej, p. Barbara Sternicka  oraz p. Antonii Ramuś z pieśniami, a także p. Marek Gembalski z przedstawieniem pantomimicznym. Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy! Cieszymy się bardzo, że prezentacje w tym roku były tak liczne!! Po zakończeniu występów, grupa taneczna zaprosiła wszystkich uczestników i gości do wspólnego tańca integracyjnego.

Dodatkową atrakcją była możliwość podziwiania wystawy składającej się z prac oraz zdjęć z ubiegłorocznych oraz tegorocznego Festiwalu.

 Po debiucie w bibliotece, grupa języka migowego miała szansę zaprezentować się po raz drugi na Scenie Staromiejskiej w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury. Grupa migowa wraz z instruktorami wystąpiła z Zespołem Czerwony Tulipan, ok. godz 19. Zespół oraz uczestnicy festiwalu wspólnie zaprezentowali utwór ,,Olsztyn kocham" – w wersji śpiewanej i w języku migowym. Serdecznie dizękujemy Zespołowi za chęć wspólnego występu!

Po ciężkiej pracy – wreszcie nastąpił czas odpoczynku. Festiwal zakończyliśmy mini biesiadą przy grillu.

W poniedziałek (29 lipca) wszyscy uczestnicy wyjechali, mam nadzieję, że pełni pozytywnych wrażeń i niezwykłych wspomnień!

 

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli nasze dzieło!! Dziękujemy:

Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu, Spółdzielniom Mieszkaniowym: Pojezierze, Jaroty, Kormoran; Firmie Bujalski, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Muzeum Warmii i Mazur,  PSS Społem, Joko, Piekarniom: Podsiadły i Serafin, Zarządowi Dróg Zieleni i Transportu, Cukierni Śnieżce, Krawiectwu Ewa, Hurtowni Walet, Firmie Elektrokabel, Akademickiemu Centrum Kultury, Akademickiemu Klubowi Turystycznemu oraz Fundacji ŻAK! Dziękujemy również za wsparcie medialne Radiu UWM fm oraz Polskiemu Radiu Olsztyn za objęcie naszego działania patronatem medialnym i wizytę reportera:) Dziękujemy z całego serca!

 

W moich oczach Festiwal z roku na rok staje się lepszy, bardziej dopracowany, z większą ilością atrakcji. Oto, by tak było w tym roku, starali się:

Jan Nowak, Ireneusz Basta, Jan Bors – pozyskiwanie sponsorów, podtrzymywanie kontaktu ze sponsorami

Marcin Chojnowski – pisanie pism, reklamowanie naszego dzieła na stronie nipelnosprawni.pl, kontakt z mediami, wszelka pomoc fizyczna w trakcie Festiwalu

Grzegorz Miszczuk – pisanie pism, przygotowanie wycieczki po Starym Mieście, kontakt z mediami, prowadzenie Festiwalu

Piotr Jagała – kwaterowanie uczestników, prowadzenie księgowości Festiwalowej, udział w prowadzeniu warsztatów języka migowego

Alina Domarecka – prowadzenie Festiwalu

Barbara Pawlak – pozyskiwanie funduszy na Festiwal

Małgorzata Brzuzy – wszelka pomoc przy sprzątaniu podczas Festiwalu

 

DZIĘKUJĘ WAM!

 

Dziękuję również za nieocenioną pomoc wolontariuszy i tłumaczy – przewodników! W sczególności dziękuję:

Monice Mielnickiej, Przemkowi Żuchowskiemu, Michałowi Mazuchowskiemu, Magdzie Buraczewskiej, Magdzie Gregorczyk, Marii Legeżyńskiej, Oli Dzidek, Anecie Ogilbo, Grażynie Kołodziej, którzy zaangażowali się w pomoc przed samym Festiwalem oraz w czasie jego trwania!

 

Badzo serdecznie dziękuję również Karolinie Walentynowicz, która wspólnie ze mną – Martyną Szałaj koordynowała całe przedsięwzięcie.

 

Zachęcam aby wszyscy podzielili się z nami swoimi uwagami dot. Festiwalu oraz pomysłami na przyszły rok, bo w przyszłym roku zgodnie z obietnicą p. Krystyny Łagowskiej znowu zawitacie w Olsztynie:

"Olsztyn po raz piąty wita miłych gości

W tym roku, pod hasłem ,,miasto inspiracji'' – dnie pełne radości

Za pobyt tutaj wspaniały z serca dziękujemy

My – niepełnosprawni za rok przyjedziemy''

 

Tym pięknym wierszem p. Krysi pragnę zakończyć relację tegorocznego przedsięwzięcia i liczę na Waszą obecność za rok :)

 

 

Martyna Szałaj

 

Galeria:

no images were found


Strona Regionów współfinansowana w ramach zadań zlecanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Komentarze do wpisów


Zostaw komentarz

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności