Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Boczny panel wyboru na stronie Głównej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym


Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

cieka dostpu do aktualnie ogldanej strony

Strona Główna TPG » Jak działamy » Obecnie jesteś na stronie: Arteterapia

Menu z podstronami dla bieżącej strony

Jak działamy

Arteterapia

 

Zajęcia arteterapeutyczne są naszą odpowiedzią na sygnalizowaną przez osoby głuchoniewidome potrzebę ciekawego i twórczego spędzania wolnego czasu. Arkana sztuk mają one okazję zdobywać podczas turnusów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz w Ośrodku Doskonalenia Animatorów Kultury w Łucznicy k. Pilawy lub też podczas warsztatów, które odbywają się w różnych miejscach Polski. Największą popularnością od lat cieszą się zajęcia z rzeźby w glinie, wikliny, ceramiki, makramy, układania kompozycji z suchych roślin oraz origami. Na spotkaniach nie brakuje  również miejsca dla akcentów muzycznych, tanecznych, teatralnych i poetyckich.  

Nasza oferta zajęć arteterapeutycznych może się wciąż rozrastać, dzięki zaangażowaniu profesjonalnych artystów, którzy wspierają nas nie tylko jako instruktorzy ale wielokrotnie stają się także animatorami życia kulturalnego naszego środowiska. Od wielu lat jedną z takich osób jest czołowy polski rzeźbiarz, Ryszard Stryjecki, dzięki któremu – wykonane pod jego okiem – dzieła osób głuchoniewidomych, zdobywają coraz większą sławę zarówno w kraju, jak i za granicą.

Bardzo często zdarza się również tak, że to same osoby głuchoniewidome, czy też wolontariusze, którzy obdarzeni są jakimś szczególnym talentem, dzielą się z innymi swoją wiedzą w danej dziedzinie. Doskonałym miejscem do tego są Kluby Głuchoniewidomych. Zdarza się, że wyłaniają się z nich również różne nieformalne koła zainteresowań, które zrzeszają pasjonatów tych samych sztuk.

Nasze poczynania w świecie sztuki stały się tematem filmów "Dotyk" Wiesława Jonasza oraz "Ciszai ciemność” Pawła Kędzierskiego.

 

 

W tym roku obchodzimy dwudziestolecie warsztatów rzeźbiarskich osób głuchoniewidomych. Jubileuszowa wystawa prac głuchoniewidomych artystów zaprezentowana zostanie z Zamku Królewskim w Warszawie. Więcej na ten temat przeczytać można w zakładce „Aktualna oferta”.

Polecamy także artykuł przygotowany przez opiekuna warsztatów, prof. Ryszarda Stryjeckiego.

 

Pobierz plik:

„Refleksje z okazji dwudziestolecia warsztatów rzeźbiarskich głuchoniewidomych”

prof. Ryszarda Stryjeckiego (doc lub pdf)

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności