Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

Projekty » Projekty 2016 » Projekty ogólnopolskie » „Głuchoniewidomi poinformowani = lepiej funkcjonujący”

Boczny panel wyboru na stronie Info - Informacje o Projektach TPG

2017 rok 2016 rok 2015 rok 2014 rok 2013 rok 2012 rok

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Menu z podstronami dla bierzącej strony

Ikona Artykułu

„Głuchoniewidomi poinformowani = lepiej funkcjonujący”

Osoby głuchoniewidome (OGN) to ludzie najczęściej samotni, wyrzuceni poza margines społeczeństwa. Nie widzą. Nie słyszą. A więc prawie nie odbierają informacji płynących ze świata i „zalewających" człowieka normalnie widzącego i słyszącego. 
Jak pokazują różne badania–człowiek odbiera 80-90% docierających do niego informacji za pomocą wzroku, zaś 8-10%- za pomocą słuchu. Co to oznacza w praktyce? Człowiek widzący i słyszący – jeżeli potrzebuje kupić sobie okulary – otwiera internet, przegląda różne oferty, wybiera konkretny sklep, sprawdza połączenie komunikacyjne, wybiera tramwaj lub autobus, jedzie, przymierza, kupuje. 
A teraz zamknijmy oczy. Zatkajmy uszy – żeby nic nie słyszeć; ewentualnie jakiś szmer. I kupmy np.aparaty słuchowe. Gdzie iść? Jak szukać w internecie – gdy często (OGN) po prostu go nie mają, bo i po co, skoro nie stać ich na komputer. Oczy zamknięte, uszy zatkane. Co więc robić? Jak znaleźć sklep? Uczciwego sprzedawcę? Jak tam dojechać, skoro trudno sprawdzić dobre połączenie? Jak sobie samemu poradzić niby w tak prostej sprawie? A takich spraw każdego dnia są dziesiątki. Tak więc istnieje konieczność, aby ułatwić OGN i ich najbliższym dostęp do informacji z jakiego sprzętu, wsparcia mogą skorzystać. Gdzie i w jaki sposób mogą zdobyć niezbędny sprzęt, jak załatwić sprawę w urzędzie itp. Musi być możliwość zaspokojenia potrzeb informacyjnych OGN oraz ich otoczenia. Tym miejscem jest właśnie TPG ze swoimi usługami informacyjnymi w zakresie:

  • możliwości i ograniczeń wynikających z dysfunkcji narządu słuchu i narządu wzroku,
  • sprzętu rehabilitacyjnego dla OGN, możliwości zaopatrzenia się w niego,
  • form i zasad skorzystania z szerokiego wsparcia rehabilitacyjnego, przysługujących uprawnień itp.

Wsparcie świadczymy nie tylko na miejscu, ale także poprzez formy wyjazdowe, spotkania dla OGN i ich otoczenia na terenie całego kraju, pokazy sprzętu czy sposobów specjalistycznego świadczenia usług dla OGN itd.

Projekt realizowany jest w terminie 01.01.2016 – 31.12.2016 – zgodnie z harmonogramem (utworzenie i prowadzenie punktu, wsparcie tp i tjm, promocja projektu, merytoryczne i finansowe zarządzanie projektem, monitoring, ewaluacja, prowadzenie serwisu internetowego).

Aktualności:
To bardzo ważny projekt zważywszy na niepełnosprawność, której jest dedykowany. Jednocześnie nie widzieć i nie słyszeć to naprawdę nie lada wyzwanie. Informacje udzielane są w szerokim zakresie, ale też dostęp do nich jest bardzo szeroki – bo i przez internet, telefon, osobiście, do każdego zainteresowanego staramy się dotrzeć. Uwzględniamy także otoczenie, które faktycznie stanowi o jakości życia osób z jednoczesną dysfunkcją narządów słuchu i wzroku. Otoczenie, czyli tak naprawdę wszyscy, którzy siła rzeczy wciągnięci są w proces rehabilitacji osób głuchoniewidomych. Cieszymy się, że projektem zainteresowana jest tak duża rzesza ludzi. Wydaje się, że głuchoślepota wychodzi z cienia, że jest coraz bardziej zauważalna, że jest coraz więcej odwagi, aby o niej mówić, aby o nią zapytać.

Tematyka świadczonych porad jest bardzo bogata, np. doradztwo w zakresie doboru pomocy optycznych, np. lupy, lunetki, powiększalniki elektroniczne, okulary, w zakresie procedur dotyczących uzyskania dofinansowania na zakup sprzętu rehabilitacyjnego czy też możliwości uzyskania porad, wsparcia medycznego, wskazanie dystrybutorów tych sprzętów itp. Także doradztwo w zakresie sprzętu wspomagającego słyszenie, np. aparatur słuchowych, systemów FM, pętli indukcyjnych przeznaczonych zarówno do użytku indywidualnego, jak i zbiorowego, pętle naszyjne, a także innego rodzaju usług wspomagających udział osób w wydarzeniach z przestrzeni publicznych, konferencjach, seminariach, debatach itp. – czyli. np. symultaniczny przekaz tekstowy, sprzęt sygnalizacyjny itp.

W ostatnich miesiącach odbyło się wiele debat dotyczących wdrażania ratyfikowanej przez Polskę Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Osoby głuchoniewidome i środowisko tej grupy osób z niepełnosprawnością bardzo aktywnie uczestniczyło w tym działaniu. Właśnie dzięki sprzętowi, odwagi do jego używania. Osoby głuchoniewidome podzieliły się swoimi doświadczeniami, co z kolei jest bardzo cenne także dla otoczenia. To wartość dodana w realizacji niniejszego projektu.

Zapraszamy do korzystania z poniższego formularza do zadawania pytań. Aby łatwiej i przyjemniej było z niego korzystać – przewidzieliśmy 3 różne kategorie pytań, zgodnie z projektowymi założeniami. Zapraszamy więc do zadawania pytań z zakresu usprawniania widzenia osób głuchoniewidomych, z zakresu usprawniania słuchu osób głuchoniewidomych oraz z zakresu sprzętu dla tych, co jednocześnie nie widzą i nie słyszą.

Projekt dofinansowany ze środków PFRON 

 

 

Formularz kontaktowy

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności