Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

Projekty » Projekty w 2013 » Projekty Ogólnopolskie » „Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych”

Boczny panel wyboru na stronie Info - Informacje o Projektach TPG

2017 rok 2016 rok 2015 rok 2014 rok 2013 rok 2012 rok

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Menu z podstronami dla bierzącej strony

Projekt "Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych”

Ikona Artykułu

„Zielone światło dla aktywnego rozwoju osób głuchoniewidomych”

Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach 11.konkursu zadań zlecanych

 

Projekt realizowany jest w terminie 1 kwietnia – 31 grudnia 2013 roku. Osoba będąca jego uczestnikiem może brać udział w wydarzeniach, które są organizowane w poszczególnych Jednostkach Wojewódzkich, a także w warsztatach wyjazdowych.

W Jednostkach odbywają się spotkania klubowe, które stały się już tradycją TPG. Przyciągają one wiele osób głuchoniewidomych w różnym wieku. Dają możliwość spędzania czasu razem, przy kawie i herbacie, są najlepszym miejscem do uzyskania informacji o aktualnej ofercie TPG, o różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych dostępnych dla osób głuchoniewidomych itp.  Zapraszani są na nie także różni goście, niekiedy specjaliści z różnych dziedzin, np. profilaktyki wzroku i słuchu.  Podczas spotkań utrwalane są również alternatywne metody komunikacji. Spotkania dają pole do popisu samym osobom głuchoniewidomym, gdyż to one często przygotowują okolicznościowe występy, przedstawienia. Dla niektórych Uczestników spotkania są po prostu szansą na wyjście z domu, ze swojej samotności.

W ramach projektu proponujemy także różnego rodzaju wyjścia integracyjne – to wyjścia o charakterze kulturalno-edukacyjnym, tj. do muzeów, na filmy, do teatru, jak również zajęcia sportowe (wyjścia na basen, szachy, warcaby itp.).

Innowacyjną formą jest wsparcie trenera aktywności społecznej, gdzie specjalista, który posiada najczęściej wieloletnie doświadczenie w pracy z ogn, podczas zajęć indywidualnych z osobą głuchoniewidomą kształtuje oraz podnosi różnego rodzaju kompetencje potrzebne w codziennym funkcjonowaniu w społeczeństwie, jak np. umiejętność korzystania z bankowości internetowej, zakupu biletu, lodówki, zamówienia w restauracji i innych sytuacjach związanych ze zwykłym funkcjonowaniem w codziennym życiu.

Jakie warsztaty proponujemy w ramach projektu?

  1. Warsztaty arteterapeutyczne w Łucznicy (wrzesień 2013), podczas których osoba głuchoniewidoma ma możliwość udziału w zajęciach z ceramiki, filcu, wyplatania z wikliny, decoupage; gdzie samodzielnie, ale pod okiem instruktorów sama może tworzyć małe dzieła i zabrać je ze sobą do domu.
  2. Warsztaty rozwoju kompetencji społecznych (sierpień 2013) – tu odbyły się przede wszystkim zajęcia sportowe (w tym gry zespołowe, które zmuszają do współzawodnictwa, pokonywania samych siebie, niekiedy dają doświadczenie sukcesu i porażki) i zajęcia kulinarne (gdzie uczestnicy mogli samodzielnie przygotowywać różnego rodzaju potrawy, uczyć się zasad savoir-vivre, samodzielnego poruszania się w kuchni itp.)
  3. 2 warsztaty integracyjne dla sekcji młodych (jeden odbył się we wrześniu 2013) – to warsztaty weekendowe, które skupiają głównie młode osoby głuchoniewidome z całej Polski. Uczestnicy wymieniają swoje doświadczenia związane z głuchoniewidomą niepełnosprawnością, biorą udział w zajęciach tematycznych dotyczących asertywności, kreowania własnego wizerunku, edukacji seksualnej itp.
  4. Akademia self-adwokatów (październik 2013) – to warsztaty skierowane do aktywnych osób głuchoniewidomych z całej Polski. Warsztaty są formą przygotowania tych osób do bycia liderami w środowisku lokalnym, kierowania pracą sekcji, zespołów działających w obrębie TPG i nie tylko, do reprezentowania spraw osób z jednoczesną dysfunkcją narządów wzroku i słuchu w mediach, środowiskach lokalnych itp.

Warsztaty najczęściej wzbogacone są o zajęcia integracyjne oraz spotkania z trenerem umiejętności miękkich.

Podczas udziału w tych wszystkich formach wsparcia osoby głuchoniewidome mają możliwość skorzystania ze wsparcia tłumaczy przewodników i tłumaczy języka migowego.

W sprawie szczegółów należy zwracać się do Jednostek Wojewódzkich TPG. 

Dane kontaktowe do Jednostek Wojewódzkich TPG dostępne są  TU.

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności