Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

Projekty » Projekty w 2013 » Projekty Ogólnopolskie » Projekt 9 – drugi okres projektowy „Rehabilitacja drogą do samodzielności i niezależności”

Boczny panel wyboru na stronie Info - Informacje o Projektach TPG

2017 rok 2016 rok 2015 rok 2014 rok 2013 rok 2012 rok

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Menu z podstronami dla bierzącej strony

Ikona Artykułu

Projekt 9 – drugi okres projektowy „Rehabilitacja drogą do samodzielności i niezależności”

projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach 9.konkursu zadań zlecanych 

Już od kwietnia 2013 r. rozpoczęliśmy realizację drugiego okresu projektowego projektu 3 –letniego. Prowadzimy w nim zarówno różnego rodzaju warsztaty wyjazdowe, jak również formy wsparcia pozawarsztatowego w Jednostkach Wojewódzkich.

 

W ramach wsparcia pozawarsztatowego oferujemy:

– rehabilitację indywidualną – podczas, której osoba głuchoniewidoma będzie mogła nabywać nowe umiejętności i utrwalać te, które już posiada, np. umiejętności komunikowania się, posługiwania się komputerem, wykonywania czynności dnia codziennego; ponadto prowadzona jest orientacja przestrzenna i nauka poruszania się z białą laską, nauka Braille’a, Lorma, języka migowego itp.

– wsparcie trenera umiejętności miękkich – gdzie zajęcia mają na celu wzmocnienie automotywacji, samooceny, samodyscypliny u osób głuchoniewidomych;

– zajęcia integracyjne – które m. in. umożliwiają kontakt i wymianę doświadczeń grupie osób głuchoniewidomych

 

Formy warsztatowe to:

1)    Warsztaty rzeźbiarskie w Orońsku (odbyły się w maju 2013 roku) – gdzie osoba głuchoniewidoma, pod okiem doświadczonych znawców kształtuje glinę według własnego pomysłu.  Tu osoba głuchoniewidoma jest twórcą, a efektem jej starań jest stworzenie jednego lub więcej dzieł.

2)    Warsztaty rehabilitacyjno-edukacyjne dla dzieci głuchoniewidomych oraz ich rodzin – rodziców i rodzeństwa w Ustroniu Morskim (odbyły się na przełomie lipca i sierpnia 2013 roku) – jest to praca z dzieckiem głuchoniewidomym podczas zajęć indywidualnych i grupowych, co pozwala na przygotowanie dla niego indywidualnej ścieżki rehabilitacyjnej, jak również daje możliwość dziecku bycia w grupie, wyprowadzania z izolacji. Warsztaty także sprzyjają podnoszeniu wiedzy i umiejętności rodziców tych dzieci, dają im narzędzia do codziennej rehabilitacji dziecka w domu i pomagają pełnosprawnemu rodzeństwu w zrozumieniu problemów wynikających z głuchoślepoty i w nawiązaniu lepszych kontaktów.

3)    Warsztaty z zakresu rehabilitacji podstawowej dla dorosłych osób głuchoniewidomych (odbędą się w marcu 2014 roku w Ustroniu Morskim)  – uczestnicy będą mieli  możliwość indywidualnej pracy z instruktorem lub pracy w małych grupkach. Będą tu odbywać się zajęcia m.in. z orientacji przestrzennej, czynności dnia codziennego, zajęcia kuchenne, nauka alternatywnych metod komunikacji, wsparcie trenera motywacji i samooceny, zajęcia sportowe i integracyjne.

4)    3 Warsztaty Komputerowe  – pierwsze w Ustroniu Morskim (17-27.09.2013)  przeznaczone będą dla osób o różnym stopniu zaawansowania w obsłudze komputera -podstawowym, średniozaawansowanym i zaawansowanym, obsługa Ms Office i inne programy. Dwa kolejne warsztaty będą odbywać się w Muszynie (06-16.11.2013, 04-14.02.2013) – bardziej specjalistyczne, ukierunkowane na obsługę konkretnych programów i kształcenie konkretnych kompetencji .

Zarówno podczas form wsparcia warsztatowego, jak i podczas form wsparcia prowadzonych w Jednostkach Wojewódzkich osoby głuchoniewidome mają możliwość skorzystania ze wsparcia tłumaczy-przewodników i tłumaczy języka migowego.

W sprawie szczegółów należy zwracać się do Jednostek Wojewódzkich TPG. 

Dane kontaktowe do Jednostek Wojewódzkich TPG dostępne są  TU

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności