Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 4/2017 » Złoty Tramwaj w Gdańsku

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Złoty Tramwaj w Gdańsku

Alicja i Adam Pabichowie, rodzice głuchoniewidomego Karola


Wersja wideo artykułu: Złoty Tramwaj w Gdańsku

 
W poprzednim wydaniu „Dłoni i Słowa” zachęcaliśmy Czytelników do przesyłania nam swoich wrażeń z wakacyjnych podróży. Tym razem prezentujemy wspomnienie Karola, Alicji i Adama Pabichów z wycieczki do Gdańska.
 
W sierpniu wraz z synem Karolem, który jest osobą głuchoniewidomą, udaliśmy się do Gdańska w odwiedziny do zaprzyjaźnionej rodziny, która ma głuchoniewidomą córkę Basię. Nasz syn fascynuje się komunikacją miejską: tramwajami, autobusami, metrem. Jak dowiedział się, że po Gdańsku jeździ złoty tramwaj, postanowił wspólnie z Basią na niego „zapolować”. Niestety, okazało się, że tramwaj został wycofany i już nie kursuje po mieście. Karol był bardzo zawiedziony i smutny.
Postanowiliśmy jednak nie poddawać się i napisaliśmy list do Zarządu Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Ku naszemu miłemu zaskoczeniu w firmie znaleźli się ludzie rozumiejący sytuację i chętni, aby spełnić marzenie Karola. Było nam bardzo miło, że zadbano o to, aby nasze głuchoniewidome dzieci spędziły miłe i niezapomniane chwile. Od ZGAiT otrzymaliśmy wiadomość następującej treści: „Z uwagi na trwające na zajezdniach remonty nie ma możliwości, aby weszli Państwo na ich teren. Niemniej jednak Karol będzie mógł spotkać się ze złotym tramwajem przed zajezdnią tramwajową”. 
Następnego dnia rano pojawiliśmy się przed zajezdnią, gdzie czekał na nas złoty tramwaj. Pracownik zajezdni miło nas przywitał, a następnie pokazał dzieciakom tramwaj. Dzieci mogły wszystkiego dotknąć, o wszystko zapytać, sprawdzić, jak działa mikrofon i inne przyciski na pulpicie. Karol był zauroczony i przeszczęśliwy! Nikt nie znał nas i naszych głuchoniewidomych dzieci, a mimo to postanowiono wyjść naprzeciw ich zainteresowaniom. Wszędzie można spotkać otwartych ludzi, o wielkich sercach, którzy nie boją się wyzwań. Bardzo dziękujemy za możliwość przeżycia tej przygody!
Alicja i Adam Pabichowie, rodzice głuchoniewidomego Karola

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności