Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 3-4 2018 » Warsztaty szachowe dla głuchoniewidomych

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Warsztaty szachowe dla głuchoniewidomych

Alicja i Adam Pabichowie, rodzice głuchoniewidomego Karola

W dniach 29 sierpnia – 4 września 2018 roku Polski Związek Sportu Niesłyszących, z dofinansowaniem PFRON, zorganizował w Krynicy Zdroju warsztaty szachowe dla osób głuchoniewidomych. Kierownikiem warsztatów była Bożena Więckowska, która oprócz atrakcji szachowych zapewniła uczestnikom (12 osób głuchoniewidomych z opiekunami) nie tylko wiele atrakcji szachowych, ale także dużo wrażeń podczas miłych wrażeń podczas zwiedzania Krynicy i okolic. Z ramienia organizatora w warsztatach wziął udział Krzysztof Chęciak, obecny drużynowy mistrz Europy niesłyszących.

Poranki rozpoczynały się ćwiczeniami dla zdrowia i urody, prowadzonymi przez panią Lucynę Krawcewicz, instruktorkę i zapaloną szachistkę. To dzięki niej poznawaliśmy tajniki gry w szachy. Przygotowywała dla nas łatwe i trudne zadania oraz indywidualne rozgrywki. Prowadziła zajęcia tak, aby również początkujący gracze zrozumieli pojęcia, jak kwadrat pionka, przełom pionka, widełki, wiązanie, szachowanie, matowanie, pion królewski i hetmański, duża i mała roszada, czy doprowadzanie do remisu. Małym wyzwaniem okazało się ujednolicenie migów na poszczególne nazwy figur i zagrań oraz poznanie wartości punktacji figur. Pani Lucynie dzielnie pomagał ujarzmiać nasze myśli ruchowe, podpowiadał i nakierowywał na właściwe rozwiązania pan Robert Frąckiewicz. Odbył się też turniej szachowy, podczas którego każdy z zawodników grał z każdym (10 rund po 20 minut dla każdego zawodnika). Niezwykle emocjonująca okazała się runda pokazowa. Zmierzyli się w niej Zdzisław Żarow, zwycięzca turnieju i Jerzy Strzelecki, mistrz świata niesłyszących powyżej 60 roku życia. Jurek pokonał przeciwnika podczas sparingu po 15 minut na zawodnika.

Piękne otoczenie

Krynica Zdrój to miasto położone w Beskidzie Sądeckim w dolinie potoku Kryniczanka i otoczone wzgórzami: Góra Parkowa, Krzyżowa i Jasiennika. Warto było wykorzystać tak piękne położenie, więc spacerowaliśmy deptakiem, odnaleźliśmy pomnik Nikifora z psem, odwiedziliśmy Stare Łazienki Mineralne, Stary Dom Zdrojowy i Nowe Łazienki Mineralne. Próbowaliśmy różnych krynickich wód mineralnych: Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz, Zuber. W smakach i zapachach różnią się one znacznie od siebie i mają inne właściwości prozdrowotne.

W Krynicy Zdroju znajdują się też zabytkowe wille, np. „Biała Róża”, „Węgierska Korona”, „Witoldówka”, „Małopolanka” czy „Romanówka”. Zwiedzaliśmy „Romanówkę”, w której od 1995 roku znajduje się Muzeum Nikifora (czyli Epifaniusza Drowniaka), malarza krynickiego. Poznaliśmy historię jego życia i podziwialiśmy prezentowane prace, które są zaliczane do malarstwa prymitywnego. Większość spacerów lub przejażdżek bryczką po Krynicy kończyło się w pijalni czekolady lub przy wieczornym pokazie fontanny multimedialnej.

Niezapomniana integracja

Kolejną atrakcją Krynicy Zdroju jest, zbudowana w 1937 roku, kolejka linowo-terenowa na Górę Parkową, którą mieliśmy okazję jechać. Widoki były piękne, a zdrowa woda ze Źródełka Miłości ochłodziła strudzonych wędrowców. Bardzo udany okazał się również wyjazd integracyjny do Powroźnika, gdzie jedliśmy, tańczyliśmy, śpiewaliśmy wokół ogniska. Przy biesiadowaniu przygrywał i zachęcał do pląsów baca w góralskim stroju ludowym. Zabawa trwała do późnego wieczora.

Atmosfera na warsztatach była przemiła i rodzinna, a uczestnicy zadowoleni i uśmiechnięci od rana do wieczora. Chcieliśmy zostać dłużej, ale trzeba było wracać do domów. Zostały wspomnienia i nowe umiejętności szachowe!

Alicja i Adam Pabichowie, rodzice głuchoniewidomego Karola

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności