Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 3-4 2018 » Kronika wydarzeń

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Kronika wydarzeń

Bożena Więckowska, pracownik Biura TPG

Od czerwca 2018 roku realizujemy projekt „Budowa systemu wsparcia osób głuchoniewidomych w Gruzji”. Jego celem jest uruchomienie czterech klubów dla osób z jednoczesną dysfunkcją wzroku i słuchu w czterech różnych regionach Gruzji. W ramach projektu została już opracowana gruzińska wersja alfabetu Lorma. Projekt rozpoczął się od wizyty przedstawicieli TPG w Gruzji. Następnie w sierpniu gościliśmy 10-osobową grupę Gruzinów w Polsce (o tym wydarzeniu piszemy więcej w artykule Michała Drzewka). Pod koniec września specjaliści z TPG przeprowadzili w Gruzji jedno szkolenie dla tłumaczy-przewodników, a na początku listopada szkolenie z rehabilitacji podstawowej osób głuchoniewidomych.


W dniach 1-13 września 2018 roku tradycyjnie w Akademii Łucznica odbyły się warsztaty arteterapeutyczne. Udział w nich wzięło 28 osób głuchoniewidomych. Zajęcia odbywały się w czterech pracowniach, w których poznawano różne techniki artystyczne m.in.: wyplatanie z wikliny (użytkowe kosze, patery, podstawki pod garnki, bransoletki, kwiaty), pracę z gliną i techniki zdobienia wyrobów ceramicznych (kubki, dzwonki, świeczniki, mozaiki), zdobienia metodą decoupage (drewniane szkatułki, świeczniki, ramki, bombki), makramę (wyplatanie bransoletek z koralikami, breloczków, kolczyków, broszek, uchwytów do powieszenia doniczek, torebek, etui), tworzenie ozdobnych i pachnących mydełek. Po raz pierwszy w historii warsztatów zrealizowaliśmy warsztaty z tworzenia lasów w słojach.


W dniach 13-15 października 2018 roku w Warszawie wzięliśmy udział w konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Na stanowisku TPG informowaliśmy o naszej organizacji. Zainteresowanie było bardzo duże, spotkaliśmy też osoby, które ze względu na dysfuncje wzroku i słuchu, kwalifikują się do zostania naszymi podopiecznymi. Osoby te zostały skierowane do specjalistów w Jednostkach Wojewódzkich TPG.


W dniach 4-16 listopada 2018 roku w Giżycku odbyły się warsztaty psychoedukacyjne. Udział w nich wzięło 16 osób głuchoniewidomych. Oprócz wzajemnego wsparcia, uczestnicy otrzymali profesjonalną pomoc od specjalistów m.in. w zakresie mierzenia się z lękami i nieśmiałością, budzenia wiary we własne możliwości i odkrywania mocnych stron, asertywności oraz umiejętności komunikacji z drugim człowiekiem.


Więcej o wydarzeniach na stronie www.tpg.org.pl

Działania współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Do artykułu dołączona jest fotografia portretowa autorki.


Bożena Więckowska, pracownik Biura TPG
Zdjęcie autora artykułu: Bożena Więckowska, pracownik Biura TPG

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności