Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 3-4 2018 » Co ciekawego w Poznaniu

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Co ciekawego w Poznaniu

Jacek Kowalski, pełnomocnik Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG, Jolanta Misiak, trener ds. osób głuchoniewidomych w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej TPG

Wielkopolska Jednostka Wojewódzka TPG organizuje bardzo wiele różnych działań, które uświadamiają, wspierają i integrują mieszkańców Poznania. Kończący się 2018 rok również obfitował w ciekawe projekty.

 • Nasz głuchoniewidomy Michał Kubiak został poproszony o rozmowę w ramach akcji „Żywa Biblioteka – Human Library”. Pierwszy raz, w kwietniu, organizatorem akcji było Stowarzyszenie „Dni Antydyskryminacji”; z kolei w czerwcu – Centrum Inicjatyw Młodzieżowych „HORYZONTY”. Żywa Biblioteka to wyjątkowa, bezpieczna i przyjazna przestrzeń również dla osób, które, z powodu stereotypów, są narażone na dyskryminację, uprzedzenia i wykluczenie. Michał spisał się bardzo dobrze w swojej roli!
 • W maju rozpoczęły się cykliczne warsztaty taneczno-ruchowe z Januszem Orlikiem, tancerzem i choreografem, który tworzył wiele spektakli i projektów tanecznych w Polsce i na świecie. Zajęcia odbywały się na scenie Malarnia w Teatrze Polskim w Poznaniu.
 • W czerwcu warsztaty „Darmowy Migowy” prowadzone przez Jacka Kowalskiego i Agnieszkę Misiewicz otrzymały główną nagrodę w kategorii „Edukacja” w konkursie „Inicjatory 2017 za najlepszą poznańską inicjatywę pozarządową”. Organizatorem jest Urząd Miasta Poznania. Warsztaty prowadzone są cyklicznie, co miesiąc, od sierpnia 2015 roku.
 • Wzięliśmy także udział w inicjatywach organizowanych przez Pozarządowy Poznań. W czerwcu byliśmy uczestnikami śniadania na trawie dla NGO w parku Starego Browaru, na naszym kocu ugościliśmy, m.in. zastępcę Prezydenta Miasta Poznania – pana Jędrzeja Solarskiego.
  Zdjęcie przedstawiające grupę kilku, wręcz kipiących radością osób. Czwórka na pierwszym tle obejmuje się. To mężczyzna w okularach w średnim wieku, dwie kobiety także w okularach i najmłodsza z nich – dziewczyna z okularami przeciwsłonecznymi, zsuniętymi na głowę. Dziewczyna ubrana jest w białą bluzkę z krótkim rękawem, w czarne, duże kwiaty; trzyma małą gitarę i wykonuje gest, jakby na niej grała. Podpis: Działalność Wielkopolskiej JW TPG to m.in. informowanie Poznaniaków o głuchoślepocie, w atmosferze wspólnej zabawy.
 • W ramach Międzynarodowego Tygodnia Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych przygotowaliśmy, przy wsparciu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Przystań” edukacyjną grę dzielnicową, pt. „W świecie głuchoniewidomych”. Niemal 20 osób w sześciu drużynach wykonywało zadania w symulatorach wad wzroku i w słuchawkach, np. wsiadanie do tramwaju, rozszyfrowanie tekstu w daktylografii, alfabecie brajla, lormowanie na dłoni osoby głuchoniewidomej, przygotowanie sałatki owocowej, slalom z białą laską, audiodeskrybowanie obrazów czy napisanie nazwy swojej drużyny przy użyciu dłutka i tabliczki brajlowskiej. Uczestnicy podkreślali, że to było dla nich niezwykłe przeżycie, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Wydarzenie było dofinansowana z budżetu Miasta Poznania.
 • 2 września po raz pierwszy mieliśmy możliwość wystawienia swojego stoiska (a było ich dosłownie kilka) podczas „Pyrlandia Aquanet Festiwal 2018” na Łęgach Dębińskich w Poznaniu. Wiele osób podchodziło z ciekawością, by przymierzyć symulatory wad wzroku i dowiedzieć się, jak funkcjonuje nasze stowarzyszenie. Z kolei 15 września na Placu Wolności w Poznaniu, jak co roku, braliśmy udział w Poznańskim Dniu Organizacji Pozarządowych. Tutaj także nie zabrakło zainteresowania naszym stoiskiem ze strony dzieci, seniorów, obcokrajowców, a także lokalnych mediów.
  Zdjęcie przedstawiające festyn w parku. Jest lato, na festyn przybyło bardzo dużo ludzi. Widać stoisko TPG, na którym dominują słuchawki – symulatory dysfuncji słuchu i gogle – symulatory dysfunkcji wzroku. Przy stoliku stoi pięć osób w czarnych koszulkach z logo TPG oraz trzy dziewczynki mierzące słuchawki i gogle. Obok widać kawałek zielonego namiotu, w tle – plenerową scenę. Podpis: Poznańskie stoiska TPG zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.
 • Bardzo nas cieszy nawiązanie współpracy przy projekcie fundacji Nordoff Robbins Polska, która zajmuje się prowadzeniem sesji muzykoterapii, społecznych projektów muzycznych oraz wspieraniem rozwoju muzykoterapii w Polsce. Wraz z grupą harcerzy bierzemy udział w trzech sesjach muzycznych, zakończonych nagraniem.
 • W konkursie IDOL WIELKOPOLSKI 2018 organizowanym przez przez Fundację Szansa Dla Niewidomych, w kategorii Idol Środowiska nominowano dwójkę naszych głuchoniewidomych podopiecznych: Monikę Janc i Michała Kubiaka. Monika zdobyła drugie miejsce, Michał trzecie. Obojgu bardzo mocno gratulujemy!
 • W mijającym roku zaszły też zmiany kadrowe w naszej Jednostce. W maju rolę trenera ds. osób głuchoniewidomych przejęła Przewodnicząca Rady Klubu, Jolanta Misiak. Z kolei od lipca, funkcję Pełnomocnika Jednostki objął Jacek Kowalski, pozostając jednocześnie koordynatorem wolontariatu. Dotychczasowy pełnomocnik, Wojciech Arczewski pozostaje nadal naszym tłumaczem-przewodnikiem i wolontariuszem.

Do artykułu dołączone są zdjęcia portretowe autorów oraz:
1. Zdjęcie przedstawiające grupę kilku, wręcz kipiących radością osób. Czwórka na pierwszym tle obejmuje się. To mężczyzna w okularach w średnim wieku, dwie kobiety także w okularach i najmłodsza z nich – dziewczyna z okularami przeciwsłonecznymi, zsuniętymi na głowę. Dziewczyna ubrana jest w białą bluzkę z krótkim rękawem, w czarne, duże kwiaty; trzyma małą gitarę i wykonuje gest, jakby na niej grała. Podpis: Działalność Wielkopolskiej JW TPG to m.in. informowanie Poznaniaków o głuchoślepocie, w atmosferze wspólnej zabawy.
2. Zdjęcie przedstawiające festyn w parku. Jest lato, na festyn przybyło bardzo dużo ludzi. Widać stoisko TPG, na którym dominują słuchawki – symulatory dysfuncji słuchu i gogle – symulatory dysfunkcji wzroku. Przy stoliku stoi pięć osób w czarnych koszulkach z logo TPG oraz trzy dziewczynki mierzące słuchawki i gogle. Obok widać kawałek zielonego namiotu, w tle – plenerową scenę. Podpis: Poznańskie stoiska TPG zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.


Jacek Kowalski, pełnomocnik Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG, Jolanta Misiak, trener ds. osób głuchoniewidomych w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej TPG
Zdjęcie autora artykułu: Jacek Kowalski, pełnomocnik Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG, Jolanta Misiak, trener ds. osób głuchoniewidomych w Wielkopolskiej Jednostce Wojewódzkiej TPG

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności