Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 2-3/2017 » Zarząd X kadencji

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Zarząd X kadencjiWersja wideo artykułu: Zarząd X kadencji

 
Przedstawiamy wszystkich członków Zarządu Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym X kadencji.
 
Małgorzata Benisz-Stępień, wiceprzewodnicząca X Zarządu
Z wykształcenia tyflopedagog, surdopedagog, oligofrenopedagog. Przez 22 lata pracowała w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach jako nauczyciel dzieci głuchoniewidomych, w tym 14 lat także jako koordynator szkoły i internatu. Twórczyni polskiej wersji alfabetu Lorma, wieloletni nauczyciel akademicki (prowadziła m.in. zajęcia z alternatywnych sposobów komunikacji z osobami niepełnosprawnymi). Z TPG współpracuje od 1993 r. jako instruktor prowadzący zajęcia rehabilitacyjne w zakresie orientacji przestrzennej, czynności dnia i komunikacji alternatywnej. Jest także twórczynią pierwszego w historii TPG programu szkolenia dla tłumaczy-przewodników, a przez kolejne lata pracowała nad udoskonalaniem tych szkoleń. Dwukrotnie była członkinią Zarządu, przez jedną kadencję brała udział w pracach Komisji Rewizyjnej. Od 2000 r. współpracuje z dwiema organizacjami w Szwajcarii, działającymi na rzecz osób głuchoniewidomych. Ma męża, 11-letnią córkę oraz uroczego psiaka ze schroniska.
 
Małgorzata Książek, wiceprzewodnicząca X Zarządu
Jest jednym z członków-założycieli TPG. Współpracę z Towarzystwem zaczynała jako instruktor orientacji przestrzennej dla osób dorosłych, ale bardziej wciągnęła ją praca z dziećmi głuchoniewidomymi. Organizowała wiele turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci i uczestniczyła w nich jako instruktor zajęć ogólnorozwojowych; stale wspiera działania Forum Rodziców. W TPG zajmuje się także współpracą międzynarodową, m.in. z fundacją Perkins International i European Deafblind Union, reprezentuje interesy osób głuchoniewidomych na różnych konferencjach i forach, jest autorką licznych rekomendacji, postulatów, a także publikacji dotyczących głuchoślepoty. Dwukrotnie była członkinią Zarządu TPG. Na Akademii Pedagogiki Specjalnej prowadzi zajęcia z metodyki pracy z dziećmi ze złożonymi niepełnosprawnościami, w tym z dziećmi głuchoniewidomymi. Kocha koncerty organowe, śpiewa w chórze kościelnym, gra na gitarze (najchętniej w towarzystwie instrumentów klawiszowych). Ma wspaniałego – jak przyznaje – męża i jest dumną mamą dwójki synów.
 
Ewa Skrajnowska, skarbnik X Zarządu
W TPG od 2009 r., początkowo jako wolontariuszka, następnie tłumacz-przewodnik i instruktor szkoleń dla tłumaczy-przewodników, a od 2011 r. – Pełnomocnik Mazowieckiej Jednostki Wojewódzkiej oraz koordynator projektów ogólnopolskich realizowanych przez TPG. Pracowała też w Dziale Dzieci Głuchoniewidomych w Ośrodku w Laskach. Bardzo lubi bezpośredni kontakt z osobami głuchoniewidomymi oraz język migowy, który – dzięki pracy w TPG – ma okazję stale doskonalić. Prywatnie bardzo lubi las, pustą plażę, długie spacery brzegiem morza i czas spędzany z ukochanym pieskiem.
 
Kamila Skalska, sekretarz X Zarządu
Z TPG związana od 2009 r. W Pomorskiej Jednostce Wojewódzkiej zajmowała się prowadzeniem warsztatów, koordynowaniem pracy wolontariuszy, pisaniem i koordynacją projektów regionalnych z zakresu szkoleń oraz organizacji Olimpiady Osób Głuchoniewidomych w Konkurencjach Przeróżnych. Jako członkini TPG brała czynny udział w pracach zespołów powołanych przez IX Zarząd: zespołu ds. organizacji, zespołu ds. tłumaczy-przewodników i zespołu ds. fundraisingu. Jest wiceprezeską Fundacji im. Helen Keller. Pracuje też w innych organizacjach pozarządowych na stanowisku psycholożki i tłumaczki języka migowego. Po pracy lubi przejść się z psem po plaży.
 
Anna Jurkowska, członkini X Zarządu
Ze środowiskiem osób niewidomych i słabowidzących związana od dziecka – wiele lat spędziła, towarzysząc rodzicom w pracy w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabowidzącej i Niewidomej im. L. Braille’ a w Bydgoszczy. Posiada 24-letnie doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi i ich rodzinami jako tyflopedagog, rehabilitantka wzroku, oligofrenopedagog, tłumacz-przewodnik osób głuchoniewidomych i audiodeskryptorka. Jest założycielką Pomorskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG i od momentu jej powstania, w grudniu 2007 r., do dziś jest jej Pełnomocniczką. Jest też prezesem Fundacji im. Helen Keller. Nieliczne wolne chwile wypełniają jej dwa psiaki, nauka języka tureckiego oraz marzenia o dalekich podróżach.
 
Agnieszka Orzech, członkini X Zarządu
Osoba głuchoniewidoma, od 2005 r. związana z TPG. Aktywnie uczestniczyła w działaniach Sekcji Młodych, najpierw jako beneficjent, a później członek Rady SM. Autorka recenzji książek i artykułów w magazynie "Dłonie i Słowo”. W latach 2009–2010 użyczyła swojego wizerunku w kampanii promującej TPG. Na co dzień mieszka w Słupsku. Z wykształcenia jest doradcą rehabilitacyjnym, tyflopedagogiem, oligofrenopedagogiem i psychologiem klinicznym. W Warsztacie Terapii Zajęciowej pracuje jako psycholog i pedagog specjalny z osobami z niepełnosprawnością złożoną, wykłada też na słupskich uczelniach. Lubi chodzić po górach, czytać kryminały i spać. Uzależniona od komputera, miłośniczka psów, koni i słodyczy.
 
Mateusz Ciborowski, członek X Zarządu
Z TPG związany od 2009 r. jako instruktor zajęć komputerowych. Od 2014 r. pisuje do magazynu "Dłonie i Słowo”. Zawodowo zajmuje się dostępnością serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Ma 42 lata, czyli tyle, ile żył Elvis Presley, którego 40. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Lubi słuchać dobrej muzyki, zwłaszcza jazzowej. W dzieciństwie kolekcjonował czarne płyty winylowe, teraz wrócił do tego hobby. Przez lata słyszał o wielu marzeniach osób głuchoniewidomych. Dziś chciałby przynajmniej niektóre z nich spełnić. Czytelników DiS-u prosi o trzymanie kciuków za niego oraz innych członków Zarządu.

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności