Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 1-2/2018 » Tandemem na Kilimandżaro

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Tandemem na Kilimandżaro

Michał Majchrzak, osoba głuchoniewidoma z Małopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG


Wersja wideo artykułu: Tandemem na Kilimandżaro

Marcin Kozioł, założyciel stowarzyszenia Travelling Inspiration i szef rowerowego biura podróży 80rowerów.pl oraz głuchoniewidomy Michał Majchrzak planują w listopadzie tego roku wjechać tandemem na Kilimandżaro.

zdjęcie skadrowane w kształt koła, przedstawiające pejzaż. Na pierwszym planie widzimy gęstwinę drzew, uchwyconych z góry, widać jedynie ich korony. Na drugim planie majaczy lekko rozmyta pustynia. W tle, na trzecim planie uchwycono góry na szczycie, których widać śnieg. W tle widać bardzo jasnoniebieskie niebo, z jedną ciemną, mała chmurą, przelatującą nad wierzchołkami. Podpis: Kilimandżaro – jeden z najwyższych samotnych masywów górskich na świecie i najwyższy szczyt Afryki – wznosi się na wysokość 5895 m n.p.m.

W 2018 roku minęło pięć lat, odkąd zaczęliśmy organizować wycieczki rowerowe. Zaczęło się od tandemowego projektu „Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze”. Dzięki niemu objechaliśmy w etapach całą Polskę dookoła oraz przejechaliśmy trasę z Warszawy do Helsinek. Zapragnęliśmy świętować tę rocznicę w szczególny sposób i zdecydowaliśmy się zorganizować niesamowicie ekstremalne przedsięwzięcie, jakim jest wjazd na tandemie na Kilimandżaro szlakiem Marangu. Szlak ten, potocznie zwany szlakiem Coca-Cola, został otwarty dla rowerzystów w 2016 roku. Ma on 66 km długości i pokonuje się nim wysokość ponad 4000 metrów. Naszą wyprawę rozpoczniemy i zakończymy w Moshi: miejscu położonym 40 km od wejścia do Parku Narodowego Arusha. Noce będziemy spędzać, m.in. w obozie Horombo (położonym na wysokości 3720 m npm) i obozie Kibo (4700 m npm). Po zdobyciu „Dachu Afryki” odbędziemy całodniowe safari w Parku Narodowym Arusha. Jesteśmy jedynym na świecie zespołem organizującym taką wyprawę!

zdjęcie skadrowane w kształcie koła, przedstawiające parę rowerzystów siedzących na beli z siana. Przed nimi został opary rower bliźniaczy. Po lewej stronie widać mężczyznę, w jasnoniebieskiej koszulce na krótki rękaw oraz czarnych, obcisłych, krótkich kolarskich spodenkach. Na głowie ma szary kask rowerowy, na rękach sportowe rękawiczki. Patrzy w obiektyw, uśmiechając się. Po prawej stronie, po turecku, siedzi kobieta. Ubrana jest w niebieski t-shirt, krótkie spodenki, czerwony kask i sandały. Ma skrzyżowane nogi, które obejmuje rękami. Patrzy w obiektyw, jest szczęśliwa. W tle widać las i piękną, zieloną trawę. Podpis: „Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze” było jedyną w swoim rodzaju inicjatywą, polegająca na organizowaniu tandemowych wypraw osób z zaburzeniami wzroku i słuchu.

Sport zawsze odgrywał szczególną rolę w moim życiu, był i jest rodzajem ucieczki od wszystkich problemów, związanych głównie z niepełnosprawnością: choruję na Zespół Ushera i mam ponad 95% ubytku słuchu oraz ponad 50% ubytku wzroku.

Aktualnie szukamy sponsorów, którzy zechcą wesprzeć finansowo nasz projekt. Poszukujemy również doskonale przygotowanej kondycyjnie osoby, która mogłaby się zamieniać z Marcinem w roli przewodnika na tandemie (tj. jechać przez cały czas obok na pojedynczym rowerze i na wyznaczonych etapach trasy przesiadać się na tandem). Wierzymy, że się uda.Do artykułu dołączone są:
1. fotografia portretowa autora;
2. zdjęcie skadrowane w kształt koła, przedstawiające pejzaż. Na pierwszym planie widzimy gęstwinę drzew, uchwyconych z góry, widać jedynie ich korony. Na drugim planie majaczy lekko rozmyta pustynia. W tle, na trzecim planie uchwycono góry na szczycie, których widać śnieg. W tle widać bardzo jasnoniebieskie niebo, z jedną ciemną, mała chmurą, przelatującą nad wierzchołkami. Podpis: Kilimandżaro – jeden z najwyższych samotnych masywów górskich na świecie i najwyższy szczyt Afryki – wznosi się na wysokość 5895 m n.p.m.;
3. zdjęcie skadrowane w kształcie koła, przedstawiające parę rowerzystów siedzących na beli z siana. Przed nimi został opary rower bliźniaczy. Po lewej stronie widać mężczyznę, w jasnoniebieskiej koszulce na krótki rękaw oraz czarnych, obcisłych, krótkich kolarskich spodenkach. Na głowie ma szary kask rowerowy, na rękach sportowe rękawiczki. Patrzy w obiektyw, uśmiechając się. Po prawej stronie, po turecku, siedzi kobieta. Ubrana jest w niebieski t-shirt, krótkie spodenki, czerwony kask i sandały. Ma skrzyżowane nogi, które obejmuje rękami. Patrzy w obiektyw, jest szczęśliwa. W tle widać las i piękną, zieloną trawę. Podpis: „Nie widząc przeszkód, jeżdżę na rowerze” było jedyną w swoim rodzaju inicjatywą, polegająca na organizowaniu tandemowych wypraw osób z zaburzeniami wzroku i słuchu.


Michał Majchrzak, osoba głuchoniewidoma z Małopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG
Zdjęcie autora artykułu: Michał Majchrzak, osoba głuchoniewidoma z Małopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności