Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 1-2/2018 » Osoba głuchoniewidoma jako podmiot, a nie przedmiot

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Osoba głuchoniewidoma jako podmiot, a nie przedmiot

Dariusz Sienkiewicz, osoba głuchoniewidoma, przewodniczący Rady Klubu Podlsakiej Jednostki Wojewódzkiej TPG


Wersja wideo artykułu: Osoba głuchoniewidoma jako podmiot, a nie przedmiot

Jestem w TPG od 13 lat i chciałbym podzielić się kilkoma przemyśleniami.

Gdy wstąpiłem do TPG, rehabilitacja i wsparcie merytoryczne dla głuchoniewidomych funkcjonowały w ograniczonym zakresie. Wszystkie działania oparte były przede wszystkim na wolontariacie. Usługi tłumaczy-przewodników dopiero się rozwijały. Jednak człowiek był wówczas bardziej widoczny, i nie było tak wielkiej biurokracji, jak dziś. Były to czasy, kiedy musieliśmy dokładać własne pieniądze, aby realizować podstawowe działania i cele. Z upływem lat, gdy pojawiły się różne projekty, wolontariat pomału zanikał. Wolontariusze stawali się specjalistami, osoba głuchoniewidoma była gdzieś po drodze „gubiona”, a biurokracja zaczęła niebezpiecznie przeważać nad potrzebami człowieka.

W roku 2014 pojawiły się duże projekty, które zawierały wiele godzin wsparcia i rehabilitacji, służących zwiększaniu samodzielności osób głuchoniewidomych, m.in. wsparcie psychologiczne, treningi kulinarne, warsztaty sportowe. Ale biurokracja przerosła nas po raz kolejny – nie było możliwości przerobienia wszystkich tych godzin wsparcia. Tym samym, potencjał tkwiący w projektach został niestety częściowo zmarnowany. Nie mieliśmy odpowiednich mocy przerobowych, a rola wolontariatu we wspomnianych projektach była minimalna. Doszło wręcz do sytuacji, gdy każda nowa osoba w TPG automatycznie zostawała specjalistą czy trenerem, prowadząc różne zajęcia. Często było tak, że osoba głuchoniewidoma gubiła się w tym, wsparcie i treningi były nietrafione i niedopasowane do oczekiwań kolejnych osób. Z każdym rokiem trwania projektów, a więc w latach 2014-2016, treningi były coraz mniej efektywne, a osoby w nich uczestniczące nie były nimi do końca zainteresowane. Na pierwszym miejscu była stawiana dokumentacja, a wolontariat został zniszczony. Ale wciąż widzę szansę na jego odbudowanie i powrót do upodmiotowienia osoby głuchoniewidomej, która w ostatnich latach stała się przedmiotem, a nawet narzędziem.

Moim zdaniem wszystko winno być obopólne, korzyści nie mogą odnosić tylko głuchoniewidomi lub specjaliści, ale obie te grupy. Niezaprzeczalnie, osoba głuchoniewidoma powinna być samodzielna. Gdy wstępowałem do TPG byłem zrehabilitowany w 40%, na dziś osiągnąłem poziom 90%. Wykorzystałem otrzymane od TPG wsparcie, rozwinąłem się i chciałbym, aby inni głuchoniewidomi rozwinęli się w równie dużym stopniu jak ja. Trzeba więc pomyśleć o projektach poświęconych rozwojowi głuchoniewidomych, na przykład organizować warsztaty sportowe, przygotowujące młodych ludzi do pracy i takie działania powinny być kontynuowane. Jest to najlepszy czas, aby całe wsparcie skoncentrować na regionach. Przygotowujmy więc Jednostki merytorycznie, aby odbudować wolontariat. To moje przemyślenia.

OD REDAKCJI
Dziękujemy autorowi artykułu za przemyślenia odnośnie do potrzeb i funkcjonowania TPG w terenie. To ważny głos w dyskusji merytorycznej dla pracy Zarządu TPG. Jednocześnie cieszymy się, że otrzymane wsparcie projektowe pomaga osobom głuchoniewidomym w rehabilitacji i w osiąganiu samodzielności.

Dariusz Sienkiewicz, osoba głuchoniewidoma, przewodniczący Rady Klubu Podlsakiej Jednostki Wojewódzkiej TPG

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności