Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Dłonie i Słowo » Nr 1-2/2018 » Kronika wydarzeń

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Kronika wydarzeń

Bożena Więckowska, pracownik Biura TPG


Wersja wideo artykułu: Kronika wydarzeń

W dniu 22 marca 2018 r. w Warszawie mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli ICF (International Coach Federation), którzy wsparli inicjatywę zakupu 20 lasek dla osób głuchoniewidomych. Laski zostały przekazane konkretnym osobom, które wcześniej wytypowano w poszczególnych Jednostkach Wojewódzkich. Laski dla osób głuchoniewidomych różnią się od typowych lasek dla osób niewidomych dodatkowymi czerwonymi pasami. Warto tu przypomnieć o kampanii „Bądź pasiasty”, którą TPG promuje i wspiera. Informacje o działaniach zainicjowanych przez European Defblind Union znajdują się na stronie: http://tpg.org.pl/blog/badz-pasiasty.


Zdjęcie skadrowane w kształcie koła. Na pierwszym planie widać dwóch starszych mężczyzn, ustawionych profilem, stojących po obu stronach okrągłej rzeźby, w kształcie kielicha, bez wykończenia. Mężczyzna stojący z lewej strony ma na głowie niebieski, rybacki kapelusz, okulary w czarnych oprawkach i siwą brodę. Ubrany jest w szary t-shirt, trzyma za dłonie mężczyznę z prawej strony, pomaga mu rzeźbić. Mężczyzna z prawej strony ma siwe włosy, białą koszulę na krótki rękaw i ciemno-zieloną kamizelkę. Obejmuje rzeźbę umieszczoną na stoliku. Na drugim planie widać dwie kobiety. Obie są pochylone do dołu. Jedna ma brązowe włosy spięte w kok i okulary przeciwsłoneczne. Druga schowana na za mężczyzną stojącym po prawej ma brązowe włosy. W tle widać pracownię. Podpis: Warsztaty rzeźbiarskie w Orońsku to już tradycja TPG.

W dniach 28 maja – 9 czerwca w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku odbyły się kolejne warsztaty rzeźbiarskie dla osób głuchoniewidomych. Wzięli w nich udział zarówno doświadczeni artyści, jak i nowi uczestnicy, pragnący dopiero odkryć swój talent. Każdy uczestnik pracował własnym rytmem i w pewnym sensie realizował indywidualny program. Zasadą było jedynie to, że osoby, które miały do czynienia z dużą formą po raz pierwszy, na początku rzeźbiły naczynia, a następnie głowę. Bardziej doświadczeni rzeźbiarze od początku skupiali się na własnych projektach. Warsztaty prowadzili artyści Ryszard Stryjecki i Mieczysław Syposz.


W dniach 30 maja – 3 czerwca w Warszawie odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Niesłyszących i Głuchoniewidomych w Szachach. Organizatorem imprezy był Polski Związek Sportu Niesłyszących z Lublina, a głównym wykonawcą Klub Sportowy Niesłyszących i Głuchoniewidomych ARKADIA.W Mistrzostwach wzięło udział 13 osób głuchoniewidomych, w tym 2 kobiety. Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Kazimierz Nurzyński, drugie Jerzy Środziński, a trzecie Dariusz Sienkiewicz. Dwaj pierwsi panowie zdobywali już w swoich karierach zaszczytne miejsca, więc tym bardziej gratulacje należą się nowicjuszowi na podium – Darkowi.


Zdjęcie przedstawiające parę na scenie podczas uroczystej gali. Kobieta po lewej i mężczyzna po prawej trzymają nagrody. Ona ma statuetkę w kształcie koła na podstawce i jest uśmiechnięta. Ma rozpuszczone, rude włosy. Jest ubrana w czarną suknię z głębokim dekoltem. On ma brodę, uśmiecha się, ubrany jest w garnitur, w klapie marynarki ma wpinkę z logo TPG. W rękach trzyma teczkę. Prawdopodobnie z dyplomem. Podpis: Serdecznie gratulujemy Inicjatorom Roku – Jackowi Kowalskiemu i Agnieszce Misiewicz.

W dniu 7 czerwca w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Jacek Kowalski i Agnieszka Misiewicz z Wielkopolskiej Jednostki Wojewódzkiej TPG odebrali statuetkę Inicjatora Roku 2017, przyznawaną przez Urząd Miasta poznaniakom, którzy swoimi działaniami zmieniają miasto na lepsze. Nagroda została przyznana w kategorii Edukacja, za zorganizowanie cyklu warsztatów z podstaw języka migowego dla mieszkańców Poznania. W warsztatach tych wzięło udział ponad 400 osób, były wśród nich także osoby z niepełnosprawnościami. Kilkunastu uczestników zdecydowało się później na pełen kurs języka migowego. Ideą konkursu Inicjator Roku jest promowanie inicjatyw pozarządowych oraz wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych na rzecz Poznania i jego mieszkańców. W tym roku do konkursu zgłoszono 40 inicjatyw w pięciu kategoriach: Zdrowie, Kultura, Środowisko, Sport i Edukacja.


W dniu 24 czerwca w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie członków TPG. Przyczyną jego zwołania była konieczność zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2017.


W dniach 25 czerwca – 1 lipca obchodziliśmy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych. Z tej okazji TPG przygotowało serię grafik „czy wiesz, że…”, publikowanych na naszym ogólnopolskim profilu na Facebooku, zostało rozesłane pismo do urzędów z informacją o głuchoślepocie, a w regionach odbyło się wiele ciekawych wydarzeń edukujących społeczeństwo.


W dniach 4-7 lipca w Gdyni odbył się festiwal muzyczny OPEN’ER 2018. O tym, co połączyło ten festiwal z TPG dowiecie się z następnego wydania magazynu „Dłonie i Słowo”, czytając artykuł Kamili Skalskiej.


W dniach 28 września – 7 października oraz 12 – 14 października odbędzie się VI Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier. Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym objęło patronat nad tym wydarzeniem. Festiwal jest organizowany we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa, Teatrem Studio, firmą Disney Polska oraz Bemowskim Centrum Kultury. Ideą przewodnią Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier jest łączenie ludzi i znoszenie wszelkich ograniczeń, uniemożliwiających wielu osobom swobodny dostęp do wydarzeń, miejsc i tekstów kultury. Każde wydarzenie, organizowane w ramach festiwalu, jest dostępne dla każdego, a to oznacza między innymi, że spektakle teatralne, pokazy filmowe i wystawy są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością sensoryczną, intelektualną, ruchu, a także osób ze spektrum autyzmu czy wykluczanych z uczestnictwa w kulturze z powodów materialnych.


Więcej o wydarzeniach na stronie www.tpg.org.pl

Działania współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Do artykułu dołączone są fotografie (oprócz portretu autorki):
1. Zdjęcie skadrowane w kształcie koła. Na pierwszym planie widać dwóch starszych mężczyzn, ustawionych profilem, stojących po obu stronach okrągłej rzeźby, w kształcie kielicha, bez wykończenia. Mężczyzna stojący z lewej strony ma na głowie niebieski, rybacki kapelusz, okulary w czarnych oprawkach i siwą brodę. Ubrany jest w szary t-shirt, trzyma za dłonie mężczyznę z prawej strony, pomaga mu rzeźbić. Mężczyzna z prawej strony ma siwe włosy, białą koszulę na krótki rękaw i ciemno-zieloną kamizelkę. Obejmuje rzeźbę umieszczoną na stoliku. Na drugim planie widać dwie kobiety. Obie są pochylone do dołu. Jedna ma brązowe włosy spięte w kok i okulary przeciwsłoneczne. Druga schowana na za mężczyzną stojącym po prawej ma brązowe włosy. W tle widać pracownię. Podpis: Warsztaty rzeźbiarskie w Orońsku to już tradycja TPG.
2. Zdjęcie przedstawiające parę na scenie podczas uroczystej gali. Kobieta po lewej i mężczyzna po prawej trzymają nagrody. Ona ma statuetkę w kształcie koła na podstawce i jest uśmiechnięta. Ma rozpuszczone, rude włosy. Jest ubrana w czarną suknię z głębokim dekoltem. On ma brodę, uśmiecha się, ubrany jest w garnitur, w klapie marynarki ma wpinkę z logo TPG. W rękach trzyma teczkę. Prawdopodobnie z dyplomem. Podpis: Serdecznie gratulujemy Inicjatorom Roku – Jackowi Kowalskiemu i Agnieszce Misiewicz.


Bożena Więckowska, pracownik Biura TPG
Zdjęcie autora artykułu: Bożena Więckowska, pracownik Biura TPG

Komentarze do wpisów


Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności