Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Archiwum » Nr 4/2010 » Piętnaście lat TPG we Wrocławiu

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Piętnaście lat TPG we Wrocławiu

 

20 listopada Dolnośląska Jednostka Wojewódzka TPG obchodziła piętnastą rocznicę powstania. Relację z tego wydarzenia przygotował Marek Misiak. Dołączona do niej jest ciekawa informacja – jedna z tych, o których warto mówić głośno… Brzmi tajemniczo? Zachęcamy do lektury!

***

Z punktu widzenia wolontariuszy – a zatem również koordynatora wolontariatu – historia dolnośląskiego TPG zaczęła się pięć lat temu, gdy sformowana została pierwsza grupa studentów, ochotniczo pomagających osobom głuchoniewidomym. Tymczasem jednostka istnieje już lat piętnaście i przez cały ten czas prowadzi istotne działania. Rocznice zaś trzeba obchodzić – choćby po to, żeby mieć okazję do podsumowań. I by mieć świadomość, że jest się częścią większego dzieła, które rozwija się od lat i wszystko wskazuje na to, że będzie się rozwijać dalej.

Przygotowania

Przygotowaniami do obchodów dolnośląskie TPG zajmowało się od kilku miesięcy. Pierwsze plany pojawiły się już rok temu, ale z powodu zaangażowania pracowników i wolontariuszy jednostki w kilka innych projektów (m. in. w działania w ramach projektu „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce.”) termin uroczystości wyznaczono dopiero na listopad.

Rozesłano zaproszenia do wszystkich głuchoniewidomych znajdujących się w bazie danych jednostki. Swój udział potwierdziło ponad 60 osób, co czyni listopadową uroczystość jedną z największych w historii tej jednostki. Skomplikowanym zadaniem logistycznym było zapewnienie wszystkim chętnym głuchoniewidomym możliwości dotarcia na uroczystość, uczestniczenia w niej i powrotu. Na szczęście mobilizacja wolontariuszy sprawiła, że byliśmy w stanie bez problemu taką pomoc zapewnić.

Dolnośląscy głuchoniewidomi po prostu chcieli tam być. Z rozmów, które prowadziłem z uczestnikami spotkania wynikało, że najważniejsze były dla nich dwie rzeczy. Po pierwsze mogli poczuć, że są związani z TPG – nawet, jeśli na ogół nie bywają na spotkaniach. Po drugie mogli spotkać znajomych, niewidzianych często od wielu lat. Mogli znaleźć się w jednym miejscu i porozmawiać z ludźmi, którzy mają podobne do nich problemy. Piętnastolecie dolnośląskiego TPG nie było więc sztywną akademią, ale przede wszystkim okazją do spotkania. Comiesięczne spotkania klubowe w lokalu, choć popularne, nigdy nie przyciągają aż takiej liczby ludzi. Na uroczystości piętnastolecia mogli się spotkać głuchoniewidomi, którzy z różnych powodów – trudności z dojazdem, ogólnego stanu zdrowia czy trudności rodzinnych – nie są w stanie uczestniczyć w normalnym życiu dolnośląskiego TPG.

Oficjalnie, ale ciepło

W przeddzień obchodów w paulińskim kościele św. Mikołaja we Wrocławiu odprawiona została msza w intencji dolnośląskiego TPG. Właściwe obchody odbywały się w godzinach 13.00-17.00 w największej Sali Klubu Lekarza we Wrocławiu (lokal jednostki, choć spory, dla tak dużej liczby uczestników byłby zbyt mały). Poprzedziło je dwugodzinne szkolenie dla młodych głuchoniewidomych z regionu, przeprowadzone przez Katarzynę Radzińską, doświadczoną i wykwalifikowaną wolontariuszkę. Same obchody składały się z czterech części. Podczas pierwszej, najbardziej oficjalnej, okolicznościowe przemówienia wygłosili: prezes dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych, Tadeusz Malawski i członek zarządu Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Krzysztof Wostal. Pierwszy wspominał długoletnią współpracę PZN i TPG na Dolnym Śląsku, drugi zwracał uwagę na prężny rozwój dolnośląskiego TPG.

Po krótkiej przerwie zebrani obejrzeli prezentację, ukazującą historię dolnośląskiej jednostki TPG. Niestety, z pierwszych kilku lat jej istnienia nie zachowały się praktycznie żadne zdjęcia i uczestnikom musiała wystarczyć opowieść Genowefy Mastalerz, która przez tych 15 lat nieprzerwanie pełniła funkcję pełnomocnika. Część prezentacji poświęcona była członkom TPG, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku. Wielu uczestnikom obejrzenie tej prezentacji pozwoliło na uporządkowanie swojej wiedzy na temat działań TPG.

Dziękujemy!

Trzecią część uroczystości stanowiły podziękowania dla osób zasłużonych dla dolnośląskiego TPG. Dla tych, którzy służyli swoimi umiejętnościami – psychologów, prawników, tych, którzy piszą wnioski o dotacje, uczestniczą w administrowaniu jednostką lub pomagali przy remontach lokalu oraz dla zasłużonych wolontariuszy. Pisemne podziękowania otrzymali m. in. Marek Hackamer, Marta Kamer, Magdalena Kapała, Karol Kapała i Katarzyna Radzińska. Po gorącym poczęstunku nastąpiła czwarta i ostatnia już część uroczystości. Rok temu w dolnośląskiej jednostce TPG odbyło się szkolenie tłumaczy-przewodników (prowadzili je Agata Radzka i Michał Drzewek). Po odbyciu czterdziestogodzinnej praktyki i zdaniu egzaminu jedenastu tłumaczy-przewodników mogło odebrać dyplomy potwierdzające zdobyte umiejętności. Miejmy nadzieję, że tak dobrze przygotowani wolontariusze będą współpracować z TPG jak najdłużej. Nie dla wszystkich uczestników uroczystość skończyła się o 17.00 – grupa młodych głuchoniewidomych wyruszyła do jednego z popularnych wrocławskich klubów, a potem do późnych godzin nocnych bawiła się w lokalu jednostki.

Pozostaje tylko czekać na dwudziestolecie dolnośląskiego TPG w 2015 roku. Przez ostatnie pięć lat wykonaliśmy ogromny skok – Bóg jeden raczy wiedzieć, gdzie będziemy za kolejne pięć lat. Powody do optymizmu są, a podczas listopadowej uroczystości mocno to sobie przypomnieliśmy.

Genowefa Mastalerz Idolem 2010

Obchody piętnastolecia dolnośląskiego TPG zbiegły się w czasie z przyznaniem dolnośląskiej pełnomocniczce TPG, Genowefie Mastalerz, statuetki Idola 2010 w kategorii Idol Środowiska. Jest to nagroda przyznawana przez Fundację SZANSA, które poprzez swoją działalność w sposób szczególny pomagają osobom niewidomym lub niedowidzącym. Spośród nominowanych do nagrody dolnośląska pełnomocniczka zdobyła III miejsce, tym samym otrzymując statuetkę.

Genowefa Mastalerz sama jest osobą niedowidzącą i niedosłyszącą. Pomimo to przez całe życie pracowała zawodowo w spółdzielniach inwalidów oraz prywatnych formach, na stanowiskach przeznaczonych dla osób sprawnych. Aktywnie działała w PZN i PZG. Po powstaniu TPG w 1991 roku zainteresowała się tą inicjatywą i doprowadziła w 1995 roku do powstania dolnośląskiej jednostki wojewódzkiej TPG. Funkcję pełnomocnika wojewódzkiego pełni nieprzerwanie od piętnastu lat. W 2007 roku, po kilku latach starań, zdobyła od samorządu miasta Wrocławia lokal na działalność jednostki, a następnie doprowadziła do jego wyremontowania i otwarcia. Przez jedną kadencję wchodziła też w skład zarządu TPG. Genowefa Mastalerz łączy w sobie energię i operatywność z głęboką znajomością problemów osób głuchoniewidomych (wielu – z własnego doświadczenia). Choć w dolnośląskim TPG pracuje kilka osób, a pomaga dalszych kilkadziesiąt, bez jej kierownictwa zdziałalibyśmy bardzo niewiele.

Marek Misiak, koordynator wolontariatu w Dolnośląskiej Jednostce Wojewódzkiej TPG
Zdjęcie autora artykułu: Marek Misiak, koordynator wolontariatu w Dolnośląskiej Jednostce Wojewódzkiej TPG

Komentarze do wpisów


Zostaw komentarz

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności