Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym - oficjalny serwis internetowy TPG

Ścieżka dostępu do aktualnie oglądanej strony

DiS » Archiwum » Nr 2/2011 » Szachy, warcaby (i nie tylko) z Arkadią

Boczny panel wyboru na stronie DiS Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym

przycisk menu do numerów miesięcznika Dłonie i Słowa
przycisk menu do numerów Usłyszmy i zobaczmy
przycisk menu do archiwum Dłoni i Słów

Wyszukiwarka dla Głównego serwisu TPG

Szachy, warcaby (i nie tylko) z Arkadią


Wersja wideo artykułu: Szachy, warcaby (i nie tylko) z Arkadią

 

Już po raz trzeci osoby głuchoniewidome miały okazję rywalizować w szachowych mistrzostwach Polski głuchoniewidomych. Tegoroczne zawody odbyły się na przełomie września i października w Otwocku – Śródborowie. Ich głównym organizatorem był Mazowiecki Klub Sportowy Niesłyszących i Głuchoniewidomych „Arkadia”, którego poczynania jak w poprzednich latach, wspierało TPG. Ponadto nasi przyjaciele z Bydgoszczy zadbali o oprawę artystyczną imprezy i przeprowadził magiczne show. Tegoroczne mistrzostwa odbyły się pod patronatem Polskiego Związku Olimpijskiego Głuchych.

W zawodach wystartowało 20 zawodników w tym dwie zawodniczki. W stosunku do lat ubiegłych lista startowa po raz kolejny uległa wydłużeniu. Cieszy fakt, że w środowisku osób głuchoniewidomych rośnie zainteresowanie tą dyscypliną. Szachy są tego warte, posiadają bowiem w sobie wiele użytecznych walorów. Kształcą m.in. pamięć, wyobraźnię przestrzenną, umiejętność przewidywania swoich i przeciwnika posunięć, uczą liczyć warianty i kontrolować ryzyko, a także uczą gospodarować czasem. Szachy niosą w sobie elementy sportu, sztuki i nauki. Wszystkie te trzy elementy wzajemnie się przeplatają i uzupełniają, czyniąc z tej dyscypliny prawdziwą intelektualną przygodę.

Indywidualne mistrzostwa Polski głuchoniewidomych odbyły się po raz pierwszy w 2007 roku. Najlepsza dwójka tamtych mistrzostw: Marcin Chojnowski i Leszek Koczot wystartowała rok później w pierwszych mistrzostwach świata głuchoniewidomych

w St.Gallen/Szwajcaria. Marcin Chojnowski zdobył w Szwajcarii tytuł wicemistrza świata. Kolejne, drugie mistrzostwa Polski głuchoniewidomych, pod nieobecność Marcina Chojnowskiego, wygrał w 2009 r. Jerzy Środziński. W tegorocznych mistrzostwach Polski Marcin Chojnowski znów okazał się najlepszy. Premią dla niego będzie start w mistrzostwach świata głuchoniewidomych w Kazachstanie w 2012 r., na które pojedzie wraz z Bronisławem Hornikiem, drugim w ostatnich zawodach o MP.

Mistrzostwa Polski głuchoniewidomych w szachach i warcabach organizujemy na przemian. W nieparzystych latach szachowe, w parzystych – warcabowe. O ile w szachach dominuje Marcin Chojnowski, o tyle w warcabach bezwzględnie najlepsza jest Petronela Dapkiewicz. Petronela ma doświadczenie międzynarodowe. Startowała już w warcabowych mistrzostwach świata niewidomych.

Ostatnio duże siły „Arkadia” koncentruje na organizowaniu warunków do uprawiania żeglarstwa. Latem 2011 roku osoby głuchoniewidome uczestniczyły w obozie żeglarskim w Giżycku. Latem 2012 roku także odbędzie się obóz żeglarski. Rozważamy także organizację innych obozów zwłaszcza kajakowych lub motorowodnych. Każda osoba głuchoniewidoma może zgłaszać się do „Arkadii” lub do centrali TPG. Zapraszamy do uczestnictwa w naszych zajęciach w Warszawie. Przyjmujemy także propozycje, co do uprawiania nowych dyscyplin sportowych przez osoby głuchoniewidome.

Miło nam poinformować, że Krzysztof Chęciak oraz nasza redakcyjna koleżanka Hanna Pasterny zostali tegorocznymi laureatami konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji „Człowiek bez Barier”. Nagroda jest wyróżnieniem za ich wyjątkowe osiągnięcia oraz za to, że pomimo swojej niepełnosprawności są osobami przedsiębiorczymi i aktywnymi życiowo.

Krzysztof Chęciak, Mazowiecki Klub Sportowy Niesłyszących i Głuchoniewidomych „Arkadia”

Komentarze do wpisów


Zostaw komentarz

Obrazek przedstawiający hasło: TPG - Tu Przekraczamy Granice!

Informacje o nas

Projekt współfinansowany ze środków Pfron

Projekt współfinansowany ze środków PFRON
PFRON - Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Jeden procent dla TPG

Obrazek przedstawiający KRS do przekazania 1% dla TPG

Ułatwienia dostępu do strony

Adresy e-mail redakcji i webmastera strony

Informacja o własności